СП: Трае аргентинската „бајка“, против Шпанија за титулата! (ВИДЕО)

Иако Франција ја имаше фаворитската улога, „гаучосите“ одиграа фантастичен натпревар и после 17 години повторно ќе се борат за светската титула.

Предводени од ветеранот Луис Скола кој реализираше 28 поени и 13 скокови, а на спротивната страна за „триколорите“ доминираше Нтиликина со 16 поени.

Досега во нивната историја на светските шампионати Аргентинците имаат два медали, едно злато на првото организирано СП во 1950 година, и едно сребро во 2002 година.

Нивни ривал на Мундобаскет 2019 ќе биде селекцијата на Шпанија која претходно триумфираше над репрезентацијата на Австралија во првата полуфинална пресметка.

В сабота (14. септември) се натпреварите за пласман од 5-8 место, од 10.00 часот за седмата позиција САД-Полска, а од 14.00 часот за петтото место Србија-Чешка. В недела (15. септември) е последниот ден на СП, од 10.00 часот е битката за бронзениот медал Франција-Австралија, а од 14.00 часот е големото финале помеѓу Аргентина и Шпанија.

Прочитајте и...  СРАМОТА: Ајакс се посрамоти, му даде отказ на фудбалерот кој беше во кома речиси три години

Прочитај повеќе

Бартомеу: Барса нема да банкротира во јуни!

Слободен печат

Кога има волја, има и начин: Тренирање кошарка во својата соба! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голем гест: Компани ќе им исплати на соиграчите во Андерлехт!?

Слободен печат

Македонскот шампион немаше среќа на подготовките: Дарио Ивановски од Кенија во изолација

Благоја Георгиевски

„Дрим-тимот“ на Анчелоти, без Кристијано Роналдо! (ФОТО)

Слободен печат

За време на полициски час, ограбен екс играч на Партизан! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светска шампионка во пливање нема симптоми, но има позитивен тест на коронавирус!

Слободен печат

Уште еден месец без фудбал во Германија

Слободен печат

Штербик ја заврши кариерата поради коронавирусот (ВИДЕО)

Слободен печат

Јувентус со три опции за Кристијано Роналдо

Слободен печат

Кои се највредните фудбалери тинејџери

Слободен печат

Сексапилна кошаркарка му пркоси на коронавирусот: Валентина бара совет за лето (ФОТО)

Слободен печат