Социјалните мрежи не се реалност: Не си создавајте комплекси – Инфлуенсерка покажа како точно девојките комплетно го менуваат изгледот (ВИДЕО)

Емили Кларксон, ќерка на британскиот водител Џереми Кларксон и инфлуенсерка, често нагласува колку филтерите на Инстаграм можат да нарушат нечија самодоверба, а благодарение на својот искрен пристап „собрала“ 116.000 следбеници.

Во еднљ од последните објави, инфлуенсерката споделила видео кое совршено покажува како луѓето можат да го променат својот изглед на фотографиите кои завршуваат на социјалните мрежи. Тоа го направила со помош на своите фотографии кои ги изменила до непрепознатливост, а дури ја променила и нејзината боја на коса.

View this post on Instagram

YOU NEED TO BE AWARE OF HOW WARPED YOUR INSTAGRAM REALITY IS. The skin that you see has been smoothed. The lines buffed out. The blemishes eradicated. The eyes are brightened. The tones are softer. Some bits are smaller. Others are bigger. There are not just a “couple of filters” out there that you gotta keep your eyes peeled for. There are a PLETHORA of apps out there and they’re doing everything you can think of and more. And the worst thing about that is, you have NO idea who is using what to do what. Whilst I will never blame an individual for editing themselves (most people are driven to it out of insecurity) we do need to address the behaviour of some of the people that we look up to on these apps. Because the fact that people can entirely alter their reality AND NOT EVEN NOT TO DECLARE IT will be causing more issues then any of us perhaps realise. We are comparing ourselves to people that simply DO NOT EXIST. I look at these edited photos of myself and I barely know the person, and yet… it’s ‘me’- just the “Hollywood” version available in some app. How am I meant to then be ok then with the person I see in the mirror… if she doesn’t look anything like the reflection I’ve curated for myself online? In the long run, no one wins with these apps. The external validation the altered images receive in the shape of Instagram likes will not be worth it to the individual who cannot compete with their online persona. And the consumers will never be happy if they are perpetually comparing themselves to people that literally don’t exist. I know I’m banging on about this. But so long as the apps are relentless, so must we be. Inspired again by @sashalouisepallari’s #FilterDrop campaign – FEATURED IN THE BBC TODAY BABIEEEES!! Xxx

A post shared by Emily Clarkson (@em_clarkson) on

„Треба да сфатите колку е искривена реалноста на Инстаграм. Кожата која ја гледате е измазнета, нема брчки, нема црвенила. Очите се осветлени, боите се потопли. Некои делови се помали, а други поголеми“, напишала Емили во описот.

Нагласила дека не само филтерите се задолжени за ваквото искривување на реалноста, туку постојат и мноштво апликации кои го прават истото.

„Се споредуваме со нешто што едноставно не постои. Гледам во моите уредени фотографии и не се препознавам. Тоа сум јас, но само некоја холивудска верзија на апликација“, напишала инфлуенсерката.

Кларксон додава дека никогаш нема да бидеме среќни ако продолжиме да се споредуваме со луѓе кои всушност не постојат.

View this post on Instagram

Sound ON and remember social media ISN’T real ⚠️ The amount of time most of us spend on social media it’s only normal that we will from time to time compare ourselves to the images that we see on here, PLEASE LET THIS BE A REMINDER THAT THIS SHIT AINT REAL. Still these apps exist, they get more advanced every day and there is no regulation at all which means people can make all these alterations without declaring it. It’s all sorts of wonky. And change has to happen but until it does we have to remember that we are enough, without all this shite. And that we must never compete our realities with someone else’s virtual depiction of themselves ❤️❤️❤️ #FILTERDROP @sashalouisepallari

A post shared by Emily Clarkson (@em_clarkson) on

Прочитајте и...  Најмоќната жена во светот на модата Ана Винтур: Во мојата гардероба нема место за флуоресцентни бои

Прочитај повеќе

Најчести грешки кои се прават при подготвување лук. Ги правите и вие?

Слободен Печат

Жељко Ражнатовиќ сите го познаваа како Аркан, но тој во полициските кругови имал уште еден прекар! (ФОТО)

Васко Спасоски

Меган Маркл се појави на шоуто „America’s Got Talent“ и расплака еден од натпреварувачите

Слободен Печат

Нешто не е како што треба: Игор Којиќ се врати од Загреб сам, без Северина! (ФОТО)

Васко Спасоски

МАКЕДОНСКИ ХИТ: На денешен ден во 1960 година започна да се снима првата македонска комедија „Мирно лето“

Слободен печат

Селена Гомез ја покажа лузната по операцијата (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Никој речиси не го очекуваше ова од неа: Пејачката Милица Тодоровиќ објави доста жешка фотографија! (ФОТО)

Васко Спасоски

Најмоќната жена во светот на модата Ана Винтур: Во мојата гардероба нема место за флуоресцентни бои

Слободен Печат

Џеј Ло и Малума снимија две песни во една: Спотот е уживање за сите ваши сетила! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Разговор со Марта Пејоска, едриличарка: При средбата со големата вода владеат други правила! 

Јасмина Кантарџиева Димков

Наша позната манекенка стана пејачка: Нејзиниот спот ќе сакате да го погледнете повеќепати! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Цел живот сонувала да стане актерка: Кетрин Зита-Џонс денес го слави својот 51 роденден

Слободен Печат