20 C
Скопје

Сочно колаче за ова попладне: Прекрасна комбинација од рум, чоколадо и кокос!

Се прави многу едноставно, а состојките се мерат со лажици… Направете си го и уживајте во него ова попладне!

Состојки за тестото:

– 3 јајца
– 10 лажици шеќер
– 9 лажици масло
– 9 лажици млеко
– 1 ванилин шеќер
– 1/2 прашок за печиво
– 9 лажици брашно
– 3 лажици какао

Состојки за прелевање на тестото:

– 100 мл млеко
– 3 лажици рум

Состојки за премачкување на тестото:

– малку џем од кајсија

Состојки за филот:

– 400 мл слатка павлака
– 150 гр кокос
– 50 грама сецкано чоколадо за готвење

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки за тестото, пресипете во калап за печење и печете на 200 степени 20-25 минути. Жешкото тесто прелијте го со преливот, а потоа намачкајте го со џемот. Преку тоа ставете го филот и рамномерно распоредете. По желба посипете со рендано чоколадо. Погледнете ја целата постапка во видеото…

Поврзани вести

ФОТО | Се вакцинираше актерката Џенифер Анистон: Јас сум привилегирана

Слободен печат

ВИДЕО | Готова за три минути: Апаратите за пица кои ги шокираа Италијаните

Слободен печат

ВИДЕО: Кортни Кокс ја исфрлила водителката од дома бидејќи била лоша цимерка

Слободен печат

ФОТО | Јелена Карлеуша ги замолчи оние кои не веруваат дека се вакцинирала: Јецо, те почитувам, но иглата никаде не ја гледам – Затоа што си слепа!

Слободен печат

Кралицата Елизабета никогаш не открива што сака најмногу да јаде: Има една многу добра причина за тоа!

Слободен печат

ВИДЕО | Новиот хит на „Coldplay“ прв го слушна астронаутот Томас Пескет: Концерт за една личност

Милена Ри

Остави Коментар