Смртоносна грешка: Лекари во Романија запалиле пациентка среде операција

И покрај тоа што пациентката била третирана со средство за дезинфекција на база на алкохол, лекарите искористиле електричен скалпел и ѝ го запалиле телото.

Жена го загуби животот за време на хирушка интервенција во Романија, откако надлежните поради грешка ѝ нанеле смртоносни повреди по целото тело, информираше министерот за здравство на земјата. Овој случај повторно отвори многу прашања за здравствениот систем во Романија, пишува „Гардијан“.

Пациентката, која имал рак на панкреас, починала во неделата здобивајќи се со изгореници на 40 отсто на нејзиното тело, откако хирурзите искористиле електричен скалпел и покрај тоа што на нејзината кожа бил искористено средство за дезинфекција на база на алкохол.

Контактот со запаливото средство за дезинфекција предизвикал палење, а огнот брзо се проширил по телото на пациентката, рече на Фејсбук Емануел Унгуреану, романски политичар, цитирајќи ги вработените во Центарот за интензивна нега во болницата Флореска во Букурешт.

Прочитајте и...  Ставрески: Јас преговарав со кинеската банка за кредитот за автопатиштата

Една медицинска сестра фрлила кофа со вода врз 66-годишната жена во обид да го изгаси огнот. Министерството изјави дека ќе го истражи „несреќниот инцидент“, кој се случил на 22 декември.

– Хирурзите требало да бидат свесни дека е забрането да се користи средство за дезинфекција на база на алкохол за време на хирушки процедури во кои се користи електричен скалпел – изјави заменик-министерот Хоратиу Молдован.

Семејството на жртвата рече дека зборувале со вработените за „инцидентот“, но не понудија дополнителни детали.

И покрај подобрувањата поради зголемувањето на средства, болниците во Романија сè уште се соочуваат со сериозни пробелеми поради дотраената опрема и недостатокот на лекари, и често се наоѓаат во центарот на бројни скандали.

Прочитајте и...  Главно жариште на ковид-19 во Европа: Мадрид е првата европска престолнина што повторно оди во карантин

Кога во 2015 година изби пожари во ноќен клуб во земјата, несреќа во која загинаа 64 лица (26 на местото на настанот и 38 лица подоцна), поранешен министер за здравство во Романија е обвинет дека го одложувал или блокирал трансферот на жртвите во болници во странство. Многумина го загубиле животот токму поради недоволно опремените романски болници. Истрагата за овој случај сè уште трае.

Поврзани вести

Поради продажба на оружје на Азербејџан: Ерменија го отповика својот амбасадор во Израел

Слободен печат

Макрон со обвинување: Турција испратила сириски џихадисти во борбите во Нагорно-Карабах

Слободен печат

Истражување на Универзитетот Корнел во САД: Доналд Трамп е најголем дезинформатор за ковид-19

Слободен печат

Ердоган контра САД, Русија и Франција: Не се мешајте во судирот во Нагорно-Карабах, 30 години го занемарувавте проблемот

Слободен печат

Албанија: Над 8.000 илегални мигранти за девет месеци, 20 отсто побарале азил

Слободен печат

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат

Остави Коментар

Поврзани вести

Филипче: Ќе набавиме тестови за ковид-19 кои даваат резултати за 15-ина минути

Слободен печат

За првпат од крајот на април: Италија бележи над 2.000 новозаразени со ковид-19 во еден ден

Слободен печат

Сајкоски со мотивирачки пост на Фејсбук: Поделбите во ВМРО-ДПМНЕ ќе завршат, СДСМ ќе биде поразен

Слободен печат

Унијата бара законско решение: Медицинските сестри се „мајка и татко“ на здравството!

Слободен печат

Хоти: Нема повеќе компромиси во преговорите со Србија

Слободен печат

„Политико“ со порака до Унгарците и Полјаците: Гледајте и учете од Борисов, кој одлично ја разбира играта во ЕУ

Слободен печат