романија Archives - Слободен печат

Tag : романија

Вести Свет

Романија и Унгарија ја ангажираат војската поради епидемијата на коронавирусот

Алек Стојковски
Се поголем број на држави во Европа и светот ја ангажираат војската за евакуација и прифаќање луѓе од Кина поради епидемијата на коронавирусот. Првите земји...
Вести Регион

Романија на 24 февруари ќе избере нова влада

МИА Агенција
Гласањето за нова влада на Романија ќе се одржи на 24 февруари, објави романската новинска агенција Аџерпрес. Парламентот го одобри денеска распоредот во процедурата за...
Вести Свет Слајдер

РОМАНИЈА: Лекар се сопна, па им испадна пациентката (ВИДЕО)

Слободен печат
Романка на возраст од 33 години која од Кина, каде работи како учителка, се вратила на 1 февруари, вчера се пријавила на клиниката за заразни...
Вести Свет

Романскиот парламент со поддршка од 261 пратеник изгласа недоверба на владата

МИА Агенција
Романскиот Парламент денеска изгласа недоверба на Владата на премиерот Лудовик Орбан. За недоверба гласаа 261 пратеник, а за да помине предлогот потребни се 233 гласа....
Вести Македонија Слајдер

Нема граници за организираните групи од Бугарија и од Романија: Ало-мафијашите се јавија и во Македонија

Мирослава Бурнс
Бугарското јавно обвинителство во петокот пресретна една група „ало-измамници“. Од нив „за сефте“ се одземени еден килограм злато и 7.000 евра. Оперирале во Северна Грција,...
Вести Свет

Претседателот и премиерот на Романија се согласија: Најдобро е да има предвремени избори

Слободен печат
Романскиот премиер Лудовик Орбан денеска изјави дека ќе се залага предвремените избори во земјата да се одржат до средината на годината. Малцинската влада на Орбан...
Вести Свет Слајдер

Смртоносна грешка: Лекари во Романија запалиле пациентка среде операција

Слободен печат
Жена го загуби животот за време на хирушка интервенција во Романија, откако надлежните поради грешка ѝ нанеле смртоносни повреди по целото тело, информираше министерот за...
Ракомет Спорт

Македонија со две победи најдобра на „Трофеј Карпати“

Слободен печат
Денеска во големото финале на турнирот „Трофеј Карпати“ македонската репрезентација го совлада домаќинот Романија со резултат 24:20. Иако после првото полувреме водеа Романците со два...
Вести Регион

Едноставното зголемување на платата не може да ги врати разочараните лекари во Романија

Слободен печат
Министерот за здравство на Романија, Виктор Костаке, изјави дека повеќе од 25.000 лекари ја напуштиле државата во изминатите десет години. Министерот рече дека едноставно зголемување...
Вести Свет

Во Романија ќе се тестира систем кој ги предвидува земјотресите четри часа пред да се случат

Слободен печат
Во Политехничкиот Универзитет во Букурешт- Романија, ќе се тестира систем кој може да ги предвиди земјотресите, барем четри часа пред тие да се случат. Според...