2 C
Скопје

Tag : романија

Вести Свет

Кицу: Романија ја испрати првата донација вакцини за Молдавија

Слободен печат
Романија ја испрати својата прва донација вакцини против Ковид-19 од „АстраЗенека” на соседна Молдавија за да ги заштити лекарите кои работат со заразените, најави премиерот...
Спорт Фудбал

УЕФА го откажа ЕП до 19 години и во машка и во женска конкуренција

Слободен печат
Европската фудбалска федерација поради пандемијата на коронавирусот денеска донесе одлука да го откаже Европското првенство до 19 години и во машка и во женска конкуренција....
Вести Регион

Во Романија бездомниците се приоритетна група за вакцинирање

Слободен печат
Речиси 300 бездомници се вакцинирани против коронавирус во Романија, што ја прави една од првите европски земји кои ги издвоиле како приоритетни луѓето кои немаат...
Вести Македонија Слајдер

Новата романска амбасадорка на средба со Заев: Целосно ги поддржуваме европските перспективи на вашата држава

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска оствари средба со новата амбасадорка на Романија во Македонија, Адела Моника Аксинте која изрази целосна поддршка за европските перспективи на земјава,...
Вести Ви Препорачуваме Регион

По хорор-крштевањето во Романија: Црквата не се чувствува виновна

Слободен печат
Свештеникот целосно го потопи шестнеделното бебе трипати во водата од крстилницата. Отпрвин тоа врескаше, потоа стануваше сѐ потивко и имаше сини усни. Загрижените родители повикаа...
Вести Регион

Пад на увозот за 6,6 проценти, на извозот за 9,9 проценти: Романија со трговски дефицит од 18,38 милијарди евра во 2020 година

Слободен печат
Надворешно трговскиот дефицит на Романија во 2020 година се искачи на 18,38 милијарди евра, што е за 1,08 милијарди повеќе во однос на претходната година....
Вести Свет Слајдер

Трагедија во Романија: Новороденче почина по крштевањето, го потопиле трипати во вода

Слободен печат
Откако се рашири веста дека новороденче починало непосредно по својата крштевка, оваа недела многу Романци се мобилизираа на социјалните мрежи за да ја убедат Православната...
Спорт Фудбал

Квалификации за ЕП: Македонските футсалци до бод против Романија

Слободен печат
Вечерва во Спортскиот центар „Јане Сандански“ – Скопје македонската футсал репрезентација го одигра вториот натпревар од квалификациите за Европското првенство, одигра нерешено 2:2 против Романија....
Вести Македонија

Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Романија

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на Адела Моника Аксинте, новоименувана вонредна и ополномоштена амбасадорка на Романија за Република Северна Македонија. Посакувајќи и...
Спорт Фудбал

ФОТО: Сиромашните Романци го молат газдата на ФЦСБ да им даде некое евро откако направи милионски трансфер

Слободен печат
Контроверзниот Џиџи Бекали кој сега е сопственик на романскиот ФЦСБ, пред неколку дена го продаде еден од своите најдобри играчи кој е и романски репрезентативец,...