Скопје во топ 3, ама по загаденост: Пред нас се само Кабул и Калкута – Слободен печат
ВестиСкопје

Скопје во топ 3, ама по загаденост: Пред нас се само Кабул и Калкута

Кабул, Калкута, па Скопје. Ваков е распоредеот денеска на Светската листа на загадени градови (World AQI Ranking).

Страната за мониторинг на загаденоста во светот утрово го рангира нашиот главен град на високото трето место на листата најзагадени градови.

Загадувањето се однесува на присуство  на токсичните честички, ПМ 2.5.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close