19 C
Скопје

Tag : загаденост

Вести Скопје Слајдер

Сто семејства од Лисиче ќе се ослободат од ќумбињата на дрва и на јаглен

Греењето на дрва и јаглен како и палењето пластика, стар мебел, па дури и стара облека, со години наназад се меѓу најголемите причини за загадувањето...
Вести Свет

Студија: Мадрид, Антверпен и Торино се најзагадени градови од азот диоксид во Европа

Слободен печат
Според студија на Институтот за глобално здравје во Барселона, градовите Брисел и Антверпен се наоѓаат во првите десет најзагадени градови од азот диоксид (НО2) во...
Вести Скопје

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов три години не одвои ниту еден денар за спречување на загадувањето

Слободен печат
Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на Град Скопје го обвини градоначалникот Петре Шилегов за високата загаденост која вечерва е забележана во главниот град. „Загаденоста и вечерва...
Вести Македонија Слајдер

Нуредини: Греењето, индустријата и постарите автомобили се главните причини за загаденоста

Слободен печат
Греењето во објектите и домовите, индустријата и постарите автомобили се главните причини за загаденост во воздухот, смета министерот за животна средина и просторно планирање Насер...
Вести Македонија Слајдер

Мерните станици за квалитетот на воздухот обоени во аларманта црвена боја

Маријана Митровска
Мерните станици во земјава покажуваат дека вечерва жителите на Кавадарци дишат најзагаден воздух, веднаш потоа следува скопската населба Лисиче, Велес, Кичево, Куманово и Гостивар. Во...
Вести Избори 2020 Слајдер

Морачанин: Еден од заедничките столбови на ДОМ и СДСМ е екологијата (ВИДЕО)

Слободен печат
Уште на почетокот од годината во разговорите со СДСМ зборевме за програмските приоритети на ДОМ и околу тоа имавме разбирање и како еден од заедничките...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Загаденоста го зголемува ризикот од коронавирус: Чистиот воздух би можел да спаси животи

Слободен печат
Најновото истражување спроведено од училиште во склоп на универзитетот Харвард од Бостон покажува дека загадувањето на воздухот е поврзано со поголемата стапка на смртност на...
Вести Регион

Белград утринава е најзагаден град во светот

Слободен печат
Главниот град на Србија, Белград утрово е на прво место по загаденост на воздухот во светот. Според мерењата објавени на „Ер Визуал” утрово воздухот во...
Колумни

Многу сакаат да мразат

Градимир Јовановиќ
Загаденоста на воздухот како топ-тема на секое македонско семејство само на моменти успева да го оттргне вниманието на народот од другата тема која се сведува...
Колумни

Мајка треба да се чува

Иво Антов
Загаденоста убива. Загаденоста убива со загрижувачко висока стапка, нè убива и нас, кои сме опкружени со природа, ама живееме во најзагадените градови на светот: Скопје,...