5 C
Скопје

Tag : Кабул

Вести Македонија Слајдер

Министерство за одбрана: Остра реакција од Норвешка по лажните обвинувања за македонскиот хируршки тим кој се обучува за НАТО мисија

Слободен печат
По написите во некои портали во кои се омаловажува македонскиот хируршки тим кој е на обука со норвешки експерти за мисија во Авганистан, норвешкото аташе...
Вести Свет

Најмалку пет лица загинаа во бомбашки напади во Кабул

Слободен печат
Најмалку пет лица загинаа, а две се повредени, во три одделни бомбашки напади во авганистанскиот главен град Кабул, соопшти денеска локалната полиција. И покрај преговорите...
Вести Свет Слајдер

Во Кабул убиени две судијки

МИА Агенција
Вооружени напаѓачи денеска пукале во автомобил во северен Кабул, при што загинаа две судијки, кои работеле во повисок суд во Авганистан, а во нападот е...
Вести Свет Слајдер

Најмалку петмина мртви во серија напади низ Авганистан

И.И.
Најмалку пет лица се убиени во денешните напади низ Авганистан, соопштија официјални лица, што дополнително ја зголемува загриженоста за судбината на прекинатите мировни разговори, јавија...
Вести Свет

СИЛНИ ЕКСПЛОЗИИ ВО КАБУЛ: Најмалку четворица мртви, меѓу кои и двајца полицајци

Слободен печат
Најмалку четири лица, меѓу кои и двајца полицајци, загинаа во серија експлозии што го погодија главниот град на Авганистан, Кабул. Две од бомбите биле прикачени...
Вести Свет

Петмина, вклучително и четворица лекари, убиени во бомбашки напад во Кабул

И.И.
Најмалку пет лица, вклучително и четворица лекари, загинаа денеска во експлозија на бомба, поставена покрај пат во Кабул. Не е познато дали лекарите, вработени во...
Вести Свет

Руски дипломати повредени во експлозија на автомобил во Кабул

Дамјан Варошлија
Луѓе вработени во руската амбасада во Кабул се здобиле со полесни повреди при вооружен напад, експлозија во близина на комплексот на амбасадите, пренесува РИА Новости....
Вести Свет Слајдер

„Исламска држава” ја презеде одговорноста за ракетниот напад во Кабул

Слободен печат
Џихадистичката група „Исламска држава” ја презеде одговорноста за ракетниот напад во густо населените зони на авганистанскиот главен град Кабул, при што загинаа најмалку осум лица....
Вести Свет

ВИДЕО: Mинофрлачки напад во Кабул, најмалку 8 загинати и 31 ранет

Слободен печат
 Најмалку осум лица загинаа, а 31 се ранети во утринскиот минофрлачки напад врз станбени населби во авганистанскиот главен град Кабул. #Breaking News – Moments ago,...
Вести Свет

Ракетен напад на Кабул, загинаа најмалку пет лица

Слободен печат
 Најмалку пет лица загинаа во ракетен напад утрово во главниот град на Авганистан, Кабул. Во извештајот на локалниот канал 1ТВ се наведени информации од авганистанското...