23 C
Скопје

Скендеровски: Со победа над Србија речиси ќе бидеме пласирани на ЕП!

Македонската футсал репрезентација денеска од 19.00 часот во С.Ц. „Јане Сандански“ ќе го игра можеби најважниот натпревар од квалификациите за пласман на следното Европско првенство.

По одличното реми на првиот меч против Србија, нашата селекција ќе се обиде по вторпат да го изненади силниот противник и да го направи клучниот чекор кон пласман на континенталниот шампионат.

Селекторот Васко Скендеровски вели дека доколку одиграме со истата борбеност и тактички бидеме на високо ниво, можеме да се надеваме на позитивен резултат.

– После одличниот резултат остварен во Врање, нè очекува можеби најважниот меч во нашата футсал историја. Со победа речиси ќе бидеме пласирани на Европското првенство во Холандија. Но, како што реков и пред натпреварот во Србија и на овој меч мора да влеземе со ладна глава и со добра, пред сѐ тактичка поставеност на играта да го надмудриме поквалитетниот и посилен противник од нас.

Добро е што во составот се враќа нашиот капитен Ранготов и ќе имаме поголем избор, но истовремено морам да напоменам дека голем хендикеп е неиграњето на Даниел Де Соуса, играч со големо искуство во вакви натпревари. Се надевам дека со голема борбеност и пожртвуваност ќе успееме по вторпат да го изненадиме најголемиот фаворит во нашата група и ќе ги израдуваме сите љубители на футсалот во Македонија – вели Скендеровски.

На табелата во квалификациската група „4“ води Босна и Херцеговина со девет бодови, пред Романија, Македонија и Србија кои имаат по два.

На ЕП ќе учествуваат вкупно 16 репрезентации, покрај домаќинот Холандија, преку квалификациите пласман ќе обезбедат уште првопласираните од сите осум квалификациски групи како и шест најдобровторопласирани, а останатите две кои не се меѓу најдобро второпласирани, ќе се борат преку бараж за последниот „билет“.

Поврзани вести

Ова долго се чекаше, конечно ќе се игра првиот фудбалски меч пред полн стадион

Слободен печат

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

РФМ: Начевски за зборовите „ќе те колам“ доби дисциплинска санкција!

Слободен печат

Кубанецот Табоада е нов ракометар на Е. Пелистер

Слободен печат

Остави Коментар