СИТЕ ЌЕ ВЕ ТУЖАМ: Главниот уредник одговорен за скандалозната насловна во Италија!

Претходно беше објавена скандалозната насловна страница на „Кориере дело Спорт“ што ја разгневи цела Италија во период кога се зголемија расистичките фудбалери кон црномурестите фудбалери.

Изворот донесе голем наслов „Црн петок“ со фотографија на црномурестиот напаѓач на Интер, Ромелу Лукаку и црномурестиот одбранбен играч на Рома, Крис Смолинг.

Иако со намера да се бори против расизмот, оваа насловна испадна спротивна, расистичка, а ја осудија големите клубови во Италија, како Милан, Фиорентина, Интер и Рома.

Прочитајте и...  „Збогум убиецу“: Оригиналната насловна страница посветена на Луис Суарез (ФОТО)

„Кориере дело Спорт“ сега одговори, поточно нивниот главен уредник, Иван Цацарони.

– Овде се работи евтини индикации. Доколку размислите убаво барем еднаш на ден, нема да мора да одите на лекар. Деновиве, десничарските луѓе кои идентификуваат расисти го преплавуваат Интернетот и се обидуваат да ја избришат дамката со неколку коментари. „Црн петок“, за оние кои го сакаат и можат да го разберат, пофалбата е разновидност, гордост на различноста. Доколку тоа не го разбирате, тоа е затоа што не сте способни за тоа. Невин наслов, совршено аргументиран, автор Роберто Пероне, претворен во отров од оние кои имаат отров во себе.

Им одговори и на клубовите кои јавно ја осудија насловната за чија е задолжен за уредување.

Прочитајте и...  Реакција од РК Охрид: Нема нов бран на заразени од вирусот ковид-19!

– На сите италијански клубови може да им биде срам. Низ „твит“ нè обвинуваат и тоа како? Само на англиски, со цел да предизвикаат реакции во странство. Борбата против расизмот е сериозна работа. Ваквите обвинувања се само лажен морализам со цел да добијат шампион на антирасизам. Доколку се осудат да ме обвинат за расизам, сите ќе ги тужам – додаде главниот уредник.

Намерата на изворот е можеби чесна, но изведена очајно, со многу лоша шега, на сметка на бојата на кожата на оние кои се токму „жртви“ на напад.

Прочитај повеќе

Баерн и против Севиља докажа дека е најдобар во Европа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓока: Горд сум на играчите, на моменти бевме и подобри од Тотенхем!

Слободен печат

Лига куп: Ливерпул броеше до седум, Сити го слави Фоден! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мурињо: Го почувствуваме стравот од Шкендија, замените ја направија разликата!

Слободен печат

ЛЕ: Евроголот на Нафиу ja „разбуди“ Шкендија, но Тотенхем ќе игра во плеј-офот (ФОТО+ВИДЕО)

Фидан Коминовски

Ламела за предност на Тотенхем во Скопје (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЛШ: Лазаров и Нант го покорија Кил, Манасков рутински со Загреб!

Слободен печат

„Ролан Гарос“: Ѓоковиќ до финалето ги избегна Тим и Надал!

Слободен печат

Кејн на клупа, стартните 11 на Шкендија и Тотенхем (ФОТО)

Слободен печат

Девојка која навива за Рома се разбуди од кома после пораката на Тоти!

Слободен печат

Ибрахимовиќ: Ковид имаше храброст да ме предизвика, тоа е лоша идеја!

Слободен печат

Традицијата вели дека Шкендија ќе игра во плеј-офот на ЛЕ! (ВИДЕО)

Слободен печат