Скандалозна насловна страница на „Кориере дело Спорт“

Дерби натпреварот помеѓу Интер и Рома кој се игра утревечер (20.45 ч.), угледниот спортски весник „Кориере дело Спорт“ го најави со скандалозна насловна страница и ја револтира цела Италија.

Весникот кој има 100-годишна традиција, и кој два пати поставуваше рекорд во најпродаван дневен весник во Италија, на насловната страна ги постави Ромелу Лукаку и Крис Смолинг со голем скандалозен наслов „Black Friday“ (Црн петок).

Во време кога во Серија А се зголеми расистичките напади кон црномурестите фудбалери, „Кориере дело Спорт“ со мали под скандалозниот наслов напиша „ОД доаѓањето од Манчестер јунајтед во Италија станаа важни играччите во нивните екипи, зазедоа цврст став против расизмот и се ѕвезди во екипите кои се борат за Скудетото и Лигата на шампионите“.

Прочитајте и...  Кузма со тројка во последните секунди за радост на Лејкерси! (ВИДЕО)

Уредниците на весникот имаа со провокативната насловна страница имаа намера да се вклучат во борбата против расизмот, но ја промашија поентата и предизвикаа револт во цела Италија.

Прочитај повеќе

Од ФФМ разочарани поради односот на одговорните лица во Општина Прилеп

Слободен печат

„Дрим-тимот“ на ФИБА Евробаскет во последните две децении

Слободен печат

ЛШ, Тухел: Одбраната ќе биде многу важна против Аталанта!

Слободен печат

СЕХА: Без гледачи на реванш натпреварот Вардар-Нексе!

Слободен печат

Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Слободен печат

Синот на Сетиен ги праша кравите дали Барса ќе ја освои ЛШ (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кузма со тројка во последните секунди за радост на Лејкерси! (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Слободен печат

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат