Симовски го објави поширокиот список за дуелите против Словенија

Во поширокиот список на Симе Симовски се наоѓаат вкупно 27 ракометарки за мечевите против словенечката селекција како последна пречка за пласман на Светското првенство во Јапонија 2019.

Симовски повика 19 интернационалки, а Гајиќ, Тасевска, Боризовска, Гичевска, Николиќ, Кипријановска, Калајџиеска и Џатевска доаѓаат од домашниот шампионат.

Поширокиот список на македонската женска сениорска ракометна репрезентација:

 1. ПЕТКОВСКА ДРАГАНА ДАНСКА
 2. СЕРАФИМОВА МАТЕЈА ЧЕШКА
 3. АНТИЌ НАТАША ШВЕДСКА
 4. МИЦЕВСКА ЈОВАНА ФРАНЦИЈА
 5. САЗДОВСКА ЈОВАНА ГЕРМАНИЈА
 6. НИКОЛОВСКА СИМОНА ГЕРМАНИЈА
 7. РИСТОВСКА САРА СЛОВЕНИЈА
 8. НОЛЕВСКА НАТАША ДАНСКА
 9. ГАЈИЌ МАРИЈА ЖРК МЕТАЛУРГ
 10. ТАСЕВСКА МАРИЈА ЖРК МЕТАЛУРГ
 11. ШТЕРИОВА МАРИЈА РОМАНИЈА
 12. ЛИВРИНИЌ ЕЛЕНА РОМАНИЈА
 13. ЃОРГИЈЕВСКА ДУШИЦА ТУРЦИЈА
 14. БОРИЗОВСКА АЛЕКСАНДРА ЖРК КУМАНОВО
 15. ЈАНЕВСКА МОНИКА ТУРЦИЈА
 16. СТОЈАНОВСКА СИМОНА СРБИЈА
 17. ВЕЛИЧКОВСКА ГАБРИЕЛА ФРАНЦИЈА
 18. ЃОРЃИЈЕВСКА ЕЛЕНА РОМАНИЈА
 19. ГИЧЕВСКА ЛЕОНИДА ЖРК МЕТАЛУРГ
 20. НИКОЛИЌ МИЛИЦА ЖРК ВАРДАР
 21. КИПРИЈАНОВСКА ЈОВАНА ЖРК КУМАНОВО
 22. КАЛАЈЏИЕСКА ЈАНА ЖРК МЕТАЛУРГ
 23. ЈОВАНОВСКА ДАЈАНА ШВЕДСКА
 24. КЕРАМИЧИЕВА ТЕОДОРА ФРАНЦИЈА
 25. ГАКИДОВА ИВАНА ФРАНЦИЈА
 26. НИКОЛИЌ МАРИЈА ГРЦИЈА
 27. ЏАТЕВСКА ИВАНА ЖРК ВАРДАР
Прочитајте и...  Гризман и следната сезона ќе игра за Барселона!

Првиот меч против Словенија ќе го играме на 2 јуни во ВИП Арената СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје со почеток од 20:30 часот, а реваншот е четири дена подоцна во Целје.

Потсетување дека во квалификациите нашите најдобри ракометарки го освоија првото место на турнирот во Скопје пред репрезентациите на Исланд, Турција и Азербејџан.

Прочитај повеќе

Суарез го испрати Еспањол во втората лига (ВИДЕО)

Слободен печат

Аталанта е неверојатна, петта победа во петтиот натпревар во паузата

Слободен печат

Ливерпул продолжува во шампионски ритам, Сити го растури Њукасл и постави неверојатен рекорд

Слободен печат

Федерер: Се ближи крајот, ќе ми недостасува тенисот

Слободен печат

Само на Пике може да му текне на натпревар да дојде со – велосипед (ВИДЕО)

Слободен печат

Елмас подобар од капитенот Пандев

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Белгискиот суд ја поништи титулата на Бриж

Слободен печат

Поминаа шест години од најголемото понижување на „кариоките“(ВИДЕО)

Слободен печат

Нов шок за навивачите на Ливерпул, и Алкантара не доаѓа на „Енфилд“?

Слободен печат

Барселона нема скршено евро во касата, а го сака двоецот од Тотенхем

Слободен печат

Ренова го презентира засилувањето од БиХ, Хушиќ

Слободен печат

И Виландер застана на страната на Ѓоковиќ: Тој не е експерт, Владата му даде дозвола

Слободен печат