Серхио Перес ќе ја има пол позицијата во Саудиска Арабија

фото: EPA-EFE/STR

Возачот на Ред Бул, Серхио Перес беше најбрз во квалификациите и ќе стартува од првата позиција на трката за Големата награда на Саудиска Арабија, втора во овогодинешниот шампионат во Формула 1.

Перес постигна време од 1:28.265 минути, за 0,155 секунди побрз од возачот на Ферари, Шарл Леклер, кој ќе ја започне трката од 12-та позиција поради казна за замена на една од компонентите на погонската единица.

Следат возачот на Астон Мартин Фернандо Алонсо кој беше побавен за 0,465 секунди, а Џорџ Расел од Мерцедес имаше побавно време за 0,592 секунди и ќе стартува од четвртото место.

Возачот на Ферари, Карлос Саинц, заврши на петтото место во квалификациите, пред пилотот на Астон Мартин, Ленс Строл и возачот на Алпин, Естебан Окон. До 10 позиција се најдоа уште Луис Хамилтон, Оскар Пјастри и Пјер Гасли.

Актуелниот светски шампион од Ред Бул, Макс Верстапен доминираше во сите три слободни тренинзи, но во квалификациите поради дефект на болидот беше принуден да се паркира во гаража и утрешната трка ќе ја започне од 15 место.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот