Селена Гомез се бори со биполарно пореметување – Отидов во психијатриска болница и добив дијагноза

Пејачката Селена Гомез (27) призна дека години наназад се бори со биполарно пореметување, како и дека поради тој проблем посетила и психијатриска болница.

Селана во отворен разговор за својата психичка состојба раскажа дека и е дијагноситицирано биполарно пореметување откако била во установа за ментални болести.

– Неодамна бев во една од најдобрите психијатриски болници и таму ја добив дијагнозата. Тоа истовремено ме преплаши, но и ме релаксираше. Ме релаксираше затоа што конечно го дознав причинителот на сите мои депресии и тешкотии во текот на изминатите години, призна Селена.

Таа откри и како се справува со сознанието дека боледува од биполарно пореметување, па раскажа што на неа најмногу и помага да ја прифати моменталната ситуација.

Прочитајте и...  „Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All" (ВИДЕО)

– Се до овој момент не бев свесна што ми се случува. Сега кога конечно ги имам сите информации тоа ми помага и знам што треба да направам. Кога бев млада, силно се плашев од грмежи, па мојата мајка ми купи многу книги за тоа како настануваат тие. Ми кажа: „Колку повеќе знаеш за тоа, помалку ќе се плашиш“ и успеа. Истото важи и за овој мој проблем, изјави пејачката.

профимедиа

Пејачката говореше и за анксиозност и депресија, а објасни и зошто претходно не му обрнувала внимание на своето ментално здравје.

– Ја сум девојка од Тексас, а тука едноставно не се зборува за менталното здравје. Тука мора да изгледаш кул. Така кај децата и тинејџерите само се насобира бесот, раскажа Селена.

Прочитајте и...  Ја однесе како да е од хартија: Огромна двокатна куќа за 5 секунди исчезна во поплавите во Кина (ВИДЕО)

Селена, исто така, страда од лупус, автоимуна болест која го напаѓа здравото ткиво и органите, па пред две години таа итно мораже да оди на трансплантација на бубрег кој и го донираше нејзината пријателка и колешка Франсиа Раиса.

Прочитај повеќе

Телото ги разоткрива: 12 чудни симптоми поврзани со високо ниво на стрес

Слободен печат

Антониа Гиговска порасна: Погледнете какви фотки сподели на Инстаграм! (ФОТО)

Слободен печат

Среќните парови ги имаат овие 10 навики: Ако се пронајдете во барем 3, вие сте на вистинскиот пат!

Слободен печат

Иако неговиот лик почина во првиот дел, Расел Кроу се надева дека ќе заигра во продолжението на „Гладијатор“

Слободен печат

Италијанскиот милионер и манекенка на магичен начин открија дека чекаат девојче! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Deep Purple“ објавија нова песна: Слушнете ја „Nothing at All” (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Откако јавно призна дека го изневерила, Вил Смит реши да ја почасти сопругата

Слободен печат

Детали за смртта на актерката Наја Ривера: „Го спасила синот, но не и себе“

Слободен печат

Нема да ја препознаете: Пејачката и водителка, Бојана си го смени имиџот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Детаљ број еден за ова лето: Најженствениот моден додаток! (ФОТО)

Слободен печат

Татко и син: Ова е доказ дека крвта не е вода, погледнете го синот на Вељко Ражнатовиќ! (ФОТО)

Васко Спасоски

Кејт Мидлтон ужива статус на миленичка во кралското семејство – Но, на еден член сепак подрага му е Меган!

Слободен печат