Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Доказите на научниците исто така ги рушат стереотипите дека неандерталците биле насилни суштества, кои деновите ги поминувале ловејќи диви животни.

Најновите истражувања покажуваат дека праисториските луѓе кои живееле пред околу 400.000 до 40.000 години нуркале во потрага по школки. Овој податок го руши стереотипот за неандерталците како брутални суштества без способност за размислување, пишува српски „Телеграф“.

До денес се пронајдени само малку докази дека праисториските луѓе знаеле да пливаат. Тим на истражувачки кој ги проучувал школките во италијанската пештера Грота де Москерини потврдија дека станува збор за школки кои ги собирале неандерталците. Живееле во близина на пештерата која се наоѓа во близина на регионот на Лацио, а од школките правеле остри предмети.

Научник од Универзитетот во Колорадо, Паоло Вилја, заедно со своите соработници анализирал 171 парче на нивниот древен алат. Сите се направени од мазни школки (Callista chione). Орудието првпат е пронајдено од археолози за време на ископувања во 1940-тите години и оттогаш се истражува неговото потекло.

Прочитајте и...  Трамп: САД се во одлична форма и покрај лажните вести кои се обидуваат да предизвикаат паника на берзите

Поголемиот дел од пронајдените школки во пештерата се слични на оние кои се наоѓаат на морските брегови. Сепак, една четвртина од нив имале мазна надворешност, без знаци на оштетување. Ова сугерира дека се собрани од морското дно, додека се уште биле живи.

Доказите на научниците исто така ги рушат стереотипите дека неандерталците биле насилни суштества, кои деновите ги поминувале ловејќи диви животни. Познато е дека собирале школки во плитките води, но не се пронајдени докази за нивните пливачки и нуркачки способности, барем досега.

Прочитајте и...  Државите во светот се подготвуваат за заштита од коронавирусот

– Најновото откритие покажува дека неандерталците користеле ресурси од морето, не само поради исхрана, туку и за правење на орудија – констатира докторот Мет Поуп, од Институтот за археологија УЦЛ.

Прочитај повеќе

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција

Шест деца позитивни на коронавирусот во Италија

Слободен печат

Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

Слободен печат

Во Иран приведени 24 лица поради ширење гласини за новиот коронавирус

МИА Агенција