Tag : човек

Забава Магазин

Научно докажано: Доколку имате миленик вие сте добар човек!

Слободен печат
Доколку се грижите за кучиња и мачиња, можете слободно да кажете дека сте добар човек, бидејќи – тоа сега и науката го потврдува! Имено, според...
Вести Свет

Секојдневните потреби го натерале прачовекот добро да го запознае морското дно

Слободен печат
Најновите истражувања покажуваат дека праисториските луѓе кои живееле пред околу 400.000 до 40.000 години нуркале во потрага по школки. Овој податок го руши стереотипот за...
Забава Магазин Технологија

Светот зборува за необичната глетка во оваа зоолошка: Горилата од Атланта со човечка рака! (ФОТО)

Слободен Печат
Неодамна во зоолошката во Атланта се одржа роденденот на горилата Анака која наполни 6 години. Но, таа не е само обична горила, има една работа...
Забава Магазин

Лавот му се приближи позади грб, па се случи нешто неочекувано (ВИДЕО)

Слободен Печат
Снимката од мажот на кој лав му се прикрадува позади грб, стана хит на интернет, а ќе ви биде јасно чим го погледнете видеото. Швајцарецот...
Забава Магазин

Рибар спасил бела ајкула и сега таа му се заблагодарува секој ден! (ВИДЕО)

Слободен Печат
Арнолд Поинтер редовно лови покрај брегот на Јужна Австралија. Тој пред неколку години забележал огромна бела ајкула зафатена во мрежа. Поинтер го земал ножот за...
Вести Ви Препорачуваме Свет

НЕВЕРОЈАТНА СЛИЧНОСТ СО ЛУЃЕТО: Откриен нов предок на човекот од пред 12 милиони години

Слободен печат
Во гермнаската покраина Баварија научниците нашле остатоци стари речиси 12 милиони години од непознат предок на човекот, кој го нарекле Данувиус. Оваа врста на примат...
Хроника

Скопјанец повреден откако паднал од зграда во Аеродром

Слободен печат
Чувар вработен во угостителски објект лоциран на скопскиот булевар „Јане Сандански“ во вчера наутро во полиција пријавил дека маж паднал од зграда и удрил во...
Забава Магазин

Куче со насмевка и очи како на човек (ФОТО)

Слободен печат
Не е толку вообичаено да се види вакво куче. А уште поневообичаено што има насмевка и очи како на човек. Сопственик на Нори се Кевин...
Колумни

Епистемолошки осакатено општество

Мирослав Грчев
Колку наивно и колку невнимателно беше општочовечкото воодушевување од информатичката револуција, кога мислевме дека бесплатното поврзување и достапност на информациите преку интернетот се вистинскиот влез...