4 C
Скопје

Tag : научници

Здравје Магазин Магазин слајдер

Германски научници откриле радарска технологија која може да предвиди мозочен или срцев удар

Слободен Печат
Германски научници од Хамбур со помош на радар без директен контакт, можат да детектираат мозочен или срцев удар во рана фаза. А со тоа може...
Вести Свет

Владата во Белгија ќе одлучи дали и какво олеснување на мерките ќе има во земјата: Научниците предупредат дека сѐ уште е рано

Слободен печат
За една недела Владата во Белгија ќе одлучи дали и какво олеснување на мерките ќе има во земјата, додека научниците денеска одржаа прес конференција да...
Магазин Магазин слајдер Технологија

Научниците зачудени: Откриен живот под мраз дебел 900 метри на Антарктикот

Слободен Печат
Биолозите велат дека случајното откривање на морски живот на карпа под мразот на Антарктикот го доведува до прашање нашето досегашно разбирање за тоа како организмите...
Вести Свет

Јапонски научници испитуваат примероци од астероид, истражуваат за потеклото на животот на Земјата

Слободен печат
Јапонските експерти за вселената денеска соопштија дека ќе ги испитуваат примероците донесени од одалечен астероид за да пробаат да го откријат изворот на топлина кој...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Револуционерно: Научници веруваат дека ја пронашле „Ахиловата пета“ на ракот

Слободен печат
Тим истражувачи предводен од научниците од Универзитетот Тел Авив соопшти дека можеби ја откриле „Ахиловата пета“ на ракот, што во иднина би можело да доведе...
Вести Свет

Зошто научниците веруваат дека британскиот сој на коронавирусот е посмртоносен

Слободен печат
Тврдењата дека мутацијата на коронавирусот која се шири низ Британија може да биде посмртоносна и со побрза трансмисија ги зголемуваат стравувањата од нејзиното ширење во...
Вести Свет Слајдер

Шпански лек покажува голема ефикасност во лекување на ковид-19

Слободен печат
Шпанската фармацевтска компанија ФармаМар во вторникот извести дека во магазинот Сајенс е објавена статија која потврдува дека нејзиниот лек Плитидепсин има „силно претклиничко влијание“ во...
Вести Свет

Ај-Ти-Ви: Британските научници не се сигурни дека вакцините ќе делуваат против новиот вид на коронавирус

Слободен печат
Научници во Велика Британија не се целосно убедени дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни врз новата мутација на коронавирусот пронајдена во Јужна Африка. Тоа...
Вести Некатегоризирано Свет Слајдер

Влегоа на листата со милијардери на „Форбс“: Од анти-ковид вакцина и оксиметри до империја

Слободен печат
Анти-ковид вакцините продуцираа нови милијардери, меѓу кои и лекари и научници, кои се вброени во листата на „Форбс“, пишуваат светските агенции. На неа има и...
Здравје Магазин Магазин слајдер Слајдер

Научниците чекор поблизу до решавање на Алцхајмеровиот проблем: Која е поврзаноста помеѓу биоритамот и оваа болест?

Слободен Печат
Во големото ново истражување за Алцхајмеровата болест, научниците открија протеин во мозокот кој влијае на развојот на болеста, што ја отвара можноста за нејзина понатамошна...