10 C
Скопје

Се бара пласман за околу 8 илјади јагниња во Дебар

Цената е минимална и се движи од 120 – 130 денари за килограм.

Поради карантинот и мерките за безбедност околу осум илјади јагниња од Дебар останаа непродадени. Одгледувачите апелираат или да се отвори брз пласман или да се достави сточна храна бидејќи како што велат залихите им се при крај.

-Бараме излез зашто состојбата е алармантна. Се работи за околу 8.000 јагниња од Дебар, Центар Жупа и околните села – Могорче, Косоврасти и Отишани. Не се продадени, во карантин се. Не смееме да ги носиме до кланица, а добиточна храна скоро немаме. Затоа бараме итно да ни се дозволи, или да ги однесеме ние до кланица или кланичарите да дојдат. Ако не, да ни се донесе пченка и јачмен за да ги чуваме. Побарувачка има, договорени се сите количини за продажба, вели претседателот на „Даши”, Скендер Аме.

Прочитајте и...  Избран наследникот на Аншобер: Докторот на претседателот Волфганг Микштајн новиот австриски министер за здравство

Според него, цената е минимална, 120 – 130 килограм жива мера.

Поврзани вести

Лондонската полиција уапси маж кој носел секира на улица

Слободен печат

Запленета рекордна количина дрога на хрватско пристаниште: Околу 500 килограми кокаин скриени во контејнер со банани

Слободен печат

Богатството на Џек Ма се зголеми за 2,3 милијарди долари за само еден ден

Слободен печат

Силен земјотрес од 5,2 степени регистриран кај грчките острови Нисирос и Кос

Слободен печат

Инцидент „тежок“ 916 милиони долари: Властите на Суецкиот канал бараат од сопственикот на бродот да ја плати оштетата

Слободен печат

Кривична пријава за насилство врз дете во Кочани

Слободен печат

Остави Коментар