13 C
Скопје

Tag : овци

Вести Економија

Поддршка до 6,5 милиони денари за набавени кози и овци со педигре

Слободен печат
ите фармери кои од септември до декември 2020 година набавиле педигрирани кози и овци со педигре ќе може да аплицираат за  финансиска поддршка за набавениот...
Останатo Спорт

Хабиб ја одби можноста за „кам-бек“: Купив овци и се занимавам со земјоделство!

Слободен печат
УФЦ шампионот во лесна категорија, Хабиб Нурмагомедов (32), се пензионираше минатиот месец откако ја одбрани титулата со победата над Џастин Гејџи, и се чини дека...
Вести Економија

Се бара пласман за околу 8 илјади јагниња во Дебар

Слободен печат
Поради карантинот и мерките за безбедност околу осум илјади јагниња од Дебар останаа непродадени. Одгледувачите апелираат или да се отвори брз пласман или да се...
Вести Македонија

Волци нападнаа стадо овци во делчевското село Бигла

МИА Агенција
Волци нападнаа стадо овци во подножјето на делчевското село Бигла. -Нападот се случил во раните утрински часови. Нападнатите овци ги најдов денес во близина на...
Вести

Брод натоварен со 14.600 овци потона во Црно Море

Слободен печат
Бродот за превоз на стока „Кралица Хинд” тежок 3.785 тони и натоварен со 14.600 овци делумно потона откако исплови од романското пристаниште Миди, соопшти полицијата....
Вести Хроника

Глутница волци усмртиле 40 овци

МИА Агенција
Педесетидвегодишник од селото Вејце останал без своите околу 100 овци откако, најверојатно, волци го нападнале стадото ноќта помеѓу неделата и понеделникот. Тој за случајот го...
Вести Македонија

Атанасов: Антраксот не е нова болест и е под контрола

Слободен печат
Појавата на антракс не е ништо ново, ниту невообичаено. И досега во земјава болеста била регистрирана. Присутна е тука со децении. Нема потреба да се...
Хроника

Патнички воз усмрти осум овци

МИА Агенција
Патничкиот воз кој сообраќал на релација Кичево–Скопје, вчера по тргнувањето од стојалиште „Сарај” удрил во стадо овци, при што се усмртени осум овцеи. МВР денеска...
Спорт Фудбал

Најстариот клуб во Македонија исфрлен на улица, на стадионот пасат овци

Слободен печат
Љуботен, најстариот фудбалски клуб во Македонија, е исфрлен на улица и не можеше да го одржи денешниот тренинг бидејќи стадионот беше полн со овци. Клубот...