22 C
Скопје

Tag : апел

Вести Македонија Слајдер

Отворено писмо од мајките чие породилно отсуство завршува и мора да се вратат на работа

Слободен печат
Мајки кои се на породилно отсуство кое истекува и мора да се вратат на работа оставајќи ги бебињата во градинка или со своите родители, преку...
Вести Регион Слајдер

Леонардо ди Каприо со апел до албанските политичари: Заштитете ја реката Вјоса, прогласете го подрачјето за национален парк

Слободен печат
Светски познатиот актер Леонардо ди Каприо, во рамки на кампањата што ја води за заштита на албанската река Вјоса, упати апел до албанските политичари да...
Вести Македонија Слајдер

Нема нови рестриктивни мерки, има апел до граѓаните: Бидете совесни и одговорни, почитувајте ги препораките

Слободен печат
Нема потреба од воведување на нови дополнителни рестриктивни мерки. Тие не би дале резултат зашто се наоѓаме на шестата до осмата недела од третиот бран....
Вести Свет Слајдер

СЗО со апел до меѓународната заедница: Донирајте 10 милиони дози на вакцини против ковид-19 за имунизација во 20 земји

Слободен печат
Светска здравствена организација (СЗО) денеска објави дека има итна потреба од 10 милиони дози вакцини против ковид-19 за 20 земји да можат да почнат со...
Вести Македонија Слајдер

ИВЗ апелира: Продолжете да се придржувате до мерките против коронавирус

Дестан Јонузи
Поглаварот на Исламската верска заедница во Република Северна Македонија (ИВЗ), Х. Хфз. Шаќир еф. Фетаи апелира до верниците и сите граѓани на земјата, да продолжат...
Вести Свет

Полска со апел до производителите на вакцини против ковид-19: Споделете ја лиценцата

Слободен печат
Полска им предложи на производителите на вакцини да ја „споделат” лиценцата за производство, изјави полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак за националното радио. Полска во...
Вести Македонија

142 санкции за неносење маска

Слободен печат
Во текот на изминатото деноноќие (14/15.02.2021 година) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се...
Вести Македонија Слајдер

Повик за донации за обнова на опожарениот ТЦ Глобал во Струмица

Слободен печат
Здружението на граѓани ОБНОВА ГЛОБАЛ Струмица, ги повикува сите заинтересирани правни и физички лица и здруженија, државни институции и организи и едници на локалната самоуправа,...
Вести Македонија Слајдер

Маричиќ со апел: Да се обединиме околу пописот оти е врвен државен приоритет

Слободен печат
Министерот за правда, Бојан Маричиќ во своето обраќање во Собранието, на средбата на државниот врв со градоначалниците, истакна дека е потребно политичарите и целото општество...
Вести Македонија

МВР: Забрана за собирања на отворен и во затворен простор за време на празниците

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи (МВР) ги потсетува граѓаните дека е забранета организација и одржување на прослави на јавни места и површини, како и организација и...