Само уште две победи, и Македонија на ЕУРО 2020 во група со Италија!

Избраниците на селекторот Игор Ангеловски како што и најави посакува во победничка атмосфера и се искористат ноемвриските дуели како подготовка за она што ги очекува кон крајот на март 2020 година. Потсетување дека нашата А селекција го освои првото место во групата 4 од Лигата „Д“ и на тој начин си обезбеди плеј-оф каде што се потребни уште две победи до пласман на првото историско ЕП за нас.

Како што е најавено во полуфиналето на домашен терен на 26 март 2020 ќе играме против Косово, а истиот ден Грузија-Белорусија. Финалето за тој „билет“ за ЕП ќе се игра на 31. март.

Доволно време нашите најдобри фудбалери да го анализираат досега направеното, каде да се поправи, а на селекторот и стручниот штаб ќе останува на кои ќе играчи ќе смеетаат за мартовските дуели.

Прочитајте и...  Фудбалот се враќа дома: Англичаните имаат неверојатна генерација која може да доминира наредната деценија

Веќе се знае кои би биле потенцијалните ривали на Македонија доколку се пласира на ЕП.

Би играла во групата А со Италија која ги заврши квалификациите со 10 максимални победи, па ривал од вториот шешир (Франција, Полска, Швајцарија, Хрватска) и од третиот шешир (Португалија, Турција, Австрија, Шведска, Чешка).

Вака изгледаат проекциите пред ждрепката за извлекување на групите за Европското првенство 2020 година која ќе се одржи на 30 ноември во Букурешт.

Група А: Италија, Франција/Полска/Швајцарија/Хрватска, Португалија/Турција/Австрија/ Шведска/Чешка, Победник во Лигата на нации „Д“

Група Б: Белгија, Данска, Русија, Финска

Група Ц: Украина, Холандија, Португалија/Турција/Австрија/Шведска/Чешка, победник во Лигата на нации „А“

Група Д: Англија, Франција/Полска/Швајцарија/Хрватска, Португалија/Турција/Австрија/ Шведска/Чешка, Победник во Лигата на нации „Ц“

Прочитајте и...  Италијански инфектолог тврди дека епидемијата во Италија завршила

Група Е: Шпанија, Франција/Полска/Швајцарија/Хрватска, Португалија/Турција/Австрија/ Шведска/Чешка, Победник во Лигата на нации „Б“

Група Ф: Германија, Франција/Полска/Швајцарија/Хрватска, Португалија/Турција/Австрија/ Шведска/Чешка, квалификант од групата Е (Унгарија, Велс, Словачка)

Прочитај повеќе

Ѓоковиќ со најголеми шанси, „кралот на земјата“ само трет фаворит на „Ролан Гарос“!

Слободен печат

Барса до крајот на сезоната без Гризман!

Слободен печат

Сејдини: Првата лига ќе брои 12 клубови

Слободен печат

Присутните делегати го усвоија финансискиот план – буџет на ФФМ

Слободен печат

Поп Ацев исплива соло маратон во чест на легендата Нико Нестор

Слободен печат

Комедија во Романија: Трипати го повторуваа пеналот, сите утнаа! (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џејмс: Безбедно можеме да ја завршиме НБА сезоната

Слободен печат

Волкановски успеа да ја одбрани титулата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Халанд исфрлен од ноќен клуб во Норвешка! (ВИДЕО)

Слободен печат

Вака би изгледала табелата во Премиер лигата без судиските грешки! (ФОТО)

Слободен печат

Дали Ѓоковиќ сепак ќе игра на „УС Опен“? (ВИДЕО)

Слободен печат

Пеналите го спасија Јувентус против неверојатната Аталанта

Слободен печат