23 C
Скопје

Сакате добрата енергија да е присутна во вашиот дом? Тогаш, никогаш не ги фрлајте овие работи!

Често ќе прочитате кои работи и предмети не треба да ги задржите во домот, поточно кои работи морате да ги отстраните со цел да привлечете благосостојба и позитивна енергија.

Меѓутоа, постојат и оние предмети кои зрачат со добра енергија и кои секогаш морате да ги чувате во својот дом за да имате среќа.

Бидете внимателни околу овие шест работи:

1. Леб

Лебот во многу култури, па и кај нас, се смета за света храна. Симболизира среќа и благосостојба, па е забрането да се фрла. Подобро е да го исушите и да направите презла од него, или да го дадете на птиците, отколку да фрлите дури и само едно парче леб.

2. Сол

Солта се третира исто како лебот. Покрај така не се советува ниту да ја позајмувате солта, бидејќи така благосостојбата излегува од куќата.

3. Исечени нокти или коса

Косата и ноктите, според црната магија, се најпогодни за создавање на лоша карма. Затоа замотајте ги во марамче и одложете ги во ѓубрето. Не смеете да ги расфрлате низ домот.

4. Фотографии

Можете да ги уништите само оние фотографии кои ги прикажуваат вашите непријатели но под услов да не сте со нив на сликите, во спротивно, ризикувате да привлечете болести и други проблеми.

5. Часовник

Часовникот е енергетски поврзан со сопственикот и можете сериозно да и наштетите на личноста чиј часовник го фрлате. Можете да ги фрлите само оние часовници кои не можат да се поправат.

6. Паричник

Паричникот е финансиски бог, па дури и доколку е безвреден, немојте да го фрлате. Кога ќе купите нов паричник, држете го неколку денови во куќата, а потоа во него постепено префрлајте по малку пари, полека не прекинувајќи за врската со стариот паричник. Стариот паричник чувајте го во куќата колку што можете подолго.

Поврзани вести

ФОТО: Во мај вакцинација кај Дракула: Лекари со вампирски заби делат бесплатни вакцини

Слободен печат

Нов пресврт: Бракот на Бил и Мелинда Гејтс се распаднал поради милијардерот педофил?

Слободен печат

ВИДЕО: Илон Маск откри дека страда од Аспергеров синдром, кој можеби е тајната на неговиот успех

Слободен печат

По првата доза на „Фајзер“ сѐ уште можете да се заразите со новите соеви на коронавирусот

Слободен Печат

Дали сум бремена? Седум главни разлики меѓу рана бременост и ПМС

Слободен Печат

Шварценегер ја откри вртоглавата сума што ја добил за еден збор во „Терминатор“!

Слободен печат

Остави Коментар