САД воведоа санкции за кубанскиот министер за внатрешни работи

САД воведоа санкции кон кубанскиот министер за внатрешни работи Хулио Сесар Гандарило Бермехо, изјави државниот секретар на САД, Мајк Помпео.

Помпео на Твитер објави дека кубанското Министерство за внатрешни работи, предводено од Бермехо, се впуштило во грубо кршење на човековите права во Венецуела, произволно уапсиле илјадници кубански граѓани и незаконски привеле повеќе од 100 политички затвореници.

„Ние го сметаме од денеска за одговорен”, објави Помпео.

Стејт департментот објави соопштение на сајтот во кое се осудува „репресија на човековите права и основните слободи” на Куба.

Прочитајте и...  Макрон: На оваа криза и пристапив сериозно од самиот почеток, кога таа започна во Кина

Прочитај повеќе

Сместувачките капацитети на Попова Шапка карантин за лицата дојдени од странство

Слободен печат

Вучиќ: Набрзо ќе имаме и по 30 починати лица во еден ден

Слободен печат

Во Шпанија изминатата ноќ починале 832 луѓе

Слободен печат

Најнови светски податоци за корнаворусот до 13 часот

Слободен печат

Општина Карпош врши дезинфекција на станбените згради во населбата Козле

Слободен печат

Николовски: Извршителските дејствија се стопираат до 30 јуни, граѓаните имаат можност за одложено плаќање на кредитите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Угриноска назначена за претседавач на Комитет за млади при Совет на Европа

Слободен печат

Брутално претепано момче во Прилеп (ВИДЕО)

Слободен печат

Нови мерки во Косово: Граѓаните ќе може да излегуваат од шест часот наутро до пет попладне

Слободен печат

Даниела од Македонија е во државен карантин: Од нејзиното искуство сподели корисни совети

Даниела Стојанова

Се намалува бројот на ново заразени со коронавирусот во Словенија

Слободен печат

Австралија ги затвори плажите и воведе построги мерки поради корнавирусот

Слободен печат