Сѐ е подготвено, се чекаат младенците: Саша Богдановиќ и Јелена ќе се венчаат во Грачаница (ФОТО)

Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ и неговата избраничка Јелена Брауновиќ попладнево ќе се венчаат во манастирот „Успение на Пресвета Богородица“ во Грачаница.

На црковната церемонија во најстарото српско светилиште на Косово ќе присуствуваа членовите на потесното семејстово на младенците, како и нивните кумови и старосватови. Досега се пристигнати околу 15 гости, се чекаат младенците да пристигнат од Скопје.

Пристигнуваат гостите, се чекаат младенците/ Фото: Слободен печат

 

Во дворот на Манастирот ги пречека „витезот од Грачаница“ кој е од витешкиот ред Црвен змеј кој датира од времето на српскиот крал Милутин кој е ктитор на светилиштето изградено во времето на неговото владеење, односно во 1321 година.

Витез од редот „Црвен Змеј“/ Фото: Слободен печат

Младенците го одбраа токму овој манастир поради нивното потекло, односно српското на Богдановиќ и црногорското на Јелена, поради тоа што во Скопје не можеле да склопат црковен брак поради проблемот со непризнаената МПЦ-ОА од страна на Српската православна црква. Ова за Слободен печат го изјавија членовите на семејството на невестата.

Прочитајте и...  ВИДЕО | Заев: Во буџетот се вградени 78 милиони денари за нови тестови
Српско знаме и обичаи во духот на традицијата на семејствата Богдановиќ и Брауновиќ/ Фото: Слободен печат

Предвидено е, церемонијата на венчавање во манастирот да ја води отец Иларион од Рашко-призренската епархија.

Фото: Слободен печат

 

 

Поврзани вести

ВИДЕО: НОВИ ДЕТАЛИ – Напаѓачот што Франција ја обви во црно пристигна со воз од Италија со документ на Црвен крст

Илинка Иљоска

ВИДЕО: Шеријатската сопруга на озлогалсениот ИСИС-овец Лавдрим Мухаџери се исповеда пред јавноста

Илинка Иљоска

„Маската на Меркел е кинески фејк“: Експертите тврдат дека еден детал недостасува

Слободен печат

ВИДЕО: Парите тука често паѓаат од небо: Кинез фрлал банкноти од зграда, но брзо бил уапсен поради мотивот

Слободен печат

Над 45 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ФОТО: Успешно оперирана циста на матка тешка 90 килограми – хирурзите од ГАК и го спасија животот на 45-годишна жена

Слободен печат

Остави Коментар