Руколата го намалува ризикот од појава на посериозни заболувања

Руколата од неодамна стана актуелна во исхраната на луѓето што живеат на ова поднебје.

Многумина покрај тоа што ја консумираат поради одличниот вкус, редовно ја имаат на трпезите и поради многубројните лековити својства.

Според нутриционистите, руколата има моќ да лекува, да подмладува, но и многу да помогне во борбата со вишокот на килограми.

Листот од рукола е богат со витамини, а има и висока концентрација на фолна киселина и антиоксиданти. Од витамините, најзначајни се Ц, К и А, благодарејќи на кои руколата важи за моќен борец против присуството на слободни радикали во телото. Покрај тоа, во составот на руколата има и минерали, какви што се калиум, манган, железо и калциум.

Прочитајте и...  Прекумерното потење може да биде многу опасно: Дали знаете што е примарна, а што секундарна хиперхидроза?

Токму затоа, руколата се користи во подготовката на голем број народни лекови. Поради нејзините лековити својства, руколата се користи како дополнување на терапијата за лекување на болести поврзани со срцето, но и како антиканцерогено средство.

Покрај тоа, таа претставува природен антибиотик, помага во регулирањето на варењето на храната, се користи како природен лек за лекување болести поврзани со работата на цревата, при проблеми со кашлањето, реума, остеопороза и слични заболувања.

Покрај тоа, руколата успешно ја прочистува крвта, помага во чистењето на црниот дроб и на слезината и ја намалува можноста за појава на рак на дојка и на белите дробови.

Прочитај повеќе

Хороскоп за 27 септември, недела – Не ја бркајте среќата, дозволете таа да ве пронајде

Слободен печат

Виц на денот: Туѓи грешки

Слободен печат

Емотивно видео од најмалата ќерка на Коби Брајант: Тато секогаш ќе те сака!

Слободен Печат

Актерите од „Игра на тронови“ ќе станат родители: Оваа серија дефинитивно ни донесе многу среќа! (ФОТО)

Слободен Печат

Бред Пит проговори за врската со манекенката Никол: Конечно се чувствувам сакан!

Слободен Печат

Убавината скапо ја чинела, поради силните третмани косата ѝ опаднала, бубрезите ѝ откажале, а починала во болки!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рита Ора со провокативни комбинации прошета во Милано: Пејачката ги истакна атрибутите и засени манекенките! (ФОТО)

Слободен Печат

„Како се сакаа две будали“: Емотивна љубовна приказна на најубавата глумица на поранешна Југославија

Слободен печат

Разговор со Елена Тодоровска, портретист: Секој портрет е приказна сама за себе  

Ј.К.Д

Да не сте ни помислиле на вашето куче или маче да им давате од оваа храна!

Слободен печат

Седум вида на млеко кои не сте знаеле дека постојат, а направени се од билки!

Слободен Печат

Пет важни работи за менопаузата што секоја жена треба да ги знае

Слободен печат