23 C
Скопје

Романска лекција за македонските футсалци во Темишвар

Денеска македонската футсал репрезентација на гостински терен го претрпе и четвртиот пораз во неуспешните квалификации за пласман на следното Европско првенство.

Избраниците на селекторот Васко Скендеровски загубија доста убедливо во Темишвар од селекцијата на Романија со 9:1. Сите дилеми околу победникот беше решен уште во првото полувреме кога домаќините шестпати ја тресеа нашата мрежа.

Кај победниците три гола беа дело на Фелипе Оливеира, по два имаа Рибеиро и Савио Валадарес, а по еден Пауло Фереира и Соч. Единствениот погодок го реализиравме преку Петровиќ (24:07 мин.)

Но и покрај високиот триумф, Романците не стигнаа до втората позиција, бидејќи Србите славеа во Зеница кај Босна и Херцеговина со 1:3. Конечна табела, група „4“: Босна и Херцеговина 15 бодови, Србија 9, Романија 6, Македонија 2. БиХ ќе игра на ЕП, а Србите ќе се обидат тоа да го направат преку баражот.

Во овие квалификации покрај денешниот пораз, загубивме двапати од Босанците со 3:2 и 2:1, пораз од Србија со 6:1, а ремизиравме со Србите на гости 1:1 и дома со Романија 2:2.

Поврзани вести

Струга Трим Лум го испрати Вардар во Втората лига

Слободен печат

Хамилтон на две победи од јубилеј, светскиот шампион ја освои и „Каталуња“

Слободен печат

Ова долго се чекаше, конечно ќе се игра првиот фудбалски меч пред полн стадион

Слободен печат

ВИДЕО: Супер гол на Андонова против Еспањол и го прослави во стилот на Роналдо!

Слободен печат

ВИДЕО: Пандев стартер на „Луиџи Ферарис“, Сасуоло е пред Рома!

Слободен печат

Георгиевски: Одиме во Токио, живеам за олимписки медал!

Слободен печат

Остави Коментар