21.8 C
Скопје

Прослава во Израел: Повеќе од четири милиони луѓе се вакцинираа, властите ќе ја укинат и уредбата за носење маски

Израел им дозволи на своите вакцинирани граѓани да се вратат во спортските сали, ресторани и концерти. Дека животот полека се враќа во нормала со нив се докажува со дружењето во кафулињата, пренесоа хрватските медиуми.

Откако се намали бројот на нови инфекции властите во Израел почнаа да ги олеснуваат мерките. Повеќе од четири милиони луѓе ги примија двете дози на вакцината Фајзер, а тамошното министерство за здравство размислува и за укинување на носењето маски на отворено.

Во кафуле во Тел Авив може да се видат млади, вакцинирани луѓе како пијат, танцуваат и се забавуваат.

Поврзани вести

Над 60 отсто од новите случаи на Ковид-19 во Лисабон се од индискиот сој

Слободен печат

ВИДЕО | И покрај забраната, на Стоунхенџ се собраа стотици ентузијасти

Слободен печат

Царовска: Истражни органи треба да утврдат како се правеле набавките на учебници

Слободен печат

Израелската војска успешно тестирала противавионски ласер

Слободен печат

ГАЛЕРИЈА: Радовиш го зафати силно невреме, откорнати се неколку дрвја

Слободен печат

Невреме во Струмица: Oткорнати дрвја и урнат електричен столб

Слободен печат

Остави Коментар