2 C
Скопје

Tag : мерки

Вести Свет

Меркел најавува „мега блокада”: Освен полициски час таа сака да го запре локалниот и меѓуградскиот јавен превоз

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за многу поостри мерки за „мега блокада” низ целата држава, јави денeска весникот Билд. Според весникот, германските власти дискутираат...
Вести Свет

Епидемиолошката состојба во Швајцарија останува крајно напната, се заоструваат мерките за борба против пандемијата

И.И.
Швајцарија денеска објави нова серија на мерки за контрола на епидемијата на Ковид-19, во момент кога властите стравуваат особено од брз пораст на новозаразени поради...
Вести Економија Слајдер

Петтиот пакет е 50 милиони евра, ќе почне да се спроведува во февруари

Весна Дамчевска
Министерот за економија Фатмир Бектеши обелодени дека петтиот економски пакет изнесува 50 милиони евра. Според него, тој ќе почне да се спроведува во февруари. Ова ...
Вести Македонија

Поради зголемен водостој на реката Брегалница: Делчево со превентивни мерки за заштита од поплави

Слободен печат
Поради обилните врнежи од дожд во изминатите денови, зголемен е водостојот на реката Брегалница и нејзините притоки и постои опасност од нивно излевање од мини-коритото....
Вести Регион Слајдер

Остануваат истите епидемиолошки мерки во Србија, за влез во земјата задолжителен ПЦР тест

Слободен печат
Српската влада по препорака од Кризниот штаб за борба против коронавирусот одлучи да ги задржи сите досегашни епидемиолошки мерки, меѓу кои и задолжителен ПЦР тест...
Вести Економија Слајдер

Бектеши: Обезбедени се 50 милиони евра за петтиот пакет економски мерки

Слободен печат
Во буџетот се обезбедени 50 милиони евра за реализација на петтиот пакет на економски мерки на владата како поддршка на граѓаните и компаниите во време...
Вести Регион

Србија: Кризните мерки и натаму остануваат на сила, меѓу кои и ПЦР тестот за влез во земјата

МИА Агенција
Кризниот штаб на српската Влада за борба против коронавирусот денеска одлучи сите постојни мерки да останат на сила и понатаму, бидејќи е оценето дека тие...
Вести Економија

ССК: Петтиот пакет мерки да се донесе во јануари и да содржи даночно олеснување и субвенции за задржување на вработените

Слободен печат
Петтиот економски антикризен пакет да се донесе во јануари и да содржи мерки за одржување на ликвидноста, за даночно олеснување и одложување на даночните обврски,...
Вести Македонија

Пет угостителски објекти во Струга не ги почитувале мерките против коронавирус

Слободен печат
Пет од осум контролирани угостителски објекти во Струга не ги почитувале одредбите за задолжително растојание меѓу масите и присуство до четири лица на маса, утврдиле...
Вести Регион Слајдер

ВЛОШЕНА СОСТОЈБАТА СО ВИРУСОТ ВО СЛОВЕНИЈА: Рестриктивните мерки продолжени до 18 јануари

Слободен печат
Словенечката влада, поради влошување на состојбата со ковид-19 во земјава,  ги продолжи повеќето рестриктивни мерки за уште најмалку седум дена, а училиштата ќе останат затворени...