5 C
Скопје

Tag : мерки

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Инаетот на опозицијата ги остави граѓаните без плати

Љубиша Николовски
Шеснаесет илјади граѓани останаа без своите плати предвидени со петтиот пакет владини мерки, а компаниите без ветената помош, само поради инаетот на опозициските партии. Имено,...
Вести Свет

Турските здравствени работници бараат построги мерки поради зголемувањето на бројот на новозаразени

Слободен печат
Здравствените работници во Турција денеска излегоа на улиците, протестирајќи против, како што го нарекоа, неуспехот на Владата да го спречи ширењето на пандемијата на коронавирусот. Во Истанбул и главниот...
Вести Македонија

Дали ќе бидат продолжени рестриктивните мерки по 20 април ќе зависи од епидемиолошката состојба

Слободен печат
Продолжувањето на сегашните рестриктивни мерки по 20 април ќе зависи од епидемиолошката состојба и индикаторите кои се следат при носењето на одлуките за нивно воведување,...
Вести Економија

Ковачевски: Роковите продолжени за граѓаните и фирмите реално да можат да ги искористат мерките

Слободен печат
Фирмите и самостојните вршители на дејност за мерката за помош за исплата на плати за февруари и март од петтиот пакет мерки ќе може да...
Вести Економија

Законите од петтиот антикризен пакет пред членовите на собраниските комисии

Слободен печат
Законите од петтиот пакет антикризни мерки денеска се на дневен ред на собраниската Комисија за финансирање и буџет и Законодавно-правната комисија. На веб страната на...
Вести Свет

ФОТО+ВИДЕО I Камења летаа на сите страни: Судир меѓу демонстрантите и полицијата за ограничувачките мерки во Италија

Слободен печат
Демонстрантите во Италија денес втора недела по ред се судрија со полицијата, додека сопствениците на ресторани и мали бизниси протестираа против непрекинатите ограничувања наметнати од...
Вести Хроника

137 санкционирани возачи во Скопје: 49 за брзо возење

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (11.04) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
Вести Слајдер Хроника

Вкупно 36 прекршувања на забраната за движење и 434 санкции за неносење маска

Слободен печат
Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека од 20:00 часот синоќа до 05:00 часот утрово 36 лица не ја почитувале забраната за движење, додека во...
Вести Економија Слајдер

Бесими: Следната недела мерки за угостителските објекти, теретаните и спортските центри

Слободен печат
Мерките што Владата ги најави за угостителите, теретаните и спортските центри, кои сега се затворени, ќе бидат објавени во текот на наредната недела, соопшти министерот...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО I Тивок протест на ресторан во Приштина одекна во светот: Отворете за нас, ќе ви помогнеме да ја пронајдете вакцината!

Слободен печат
Тивкиот симболичен протест на угостител од Приштина стана вест во целиот свет. Вниманиоето го привлече невообичаениот начин на кој сопственикот на ресторанот се реши да...