Промоција на трилогијата „Македонски безбедносни лавиринти“ во Дом на АРМ

Во Домот на АРМ во Скопје вечерва ќе биде промовирана трилогијата „Македонски безбедносни лавиринти” на Свето Стаменов, политиколог, новинар на Македонското радио – Радио Скопје и публицист, и на проф. д-р Трајан Гоцевски, универзитетски професор и поранешен декан на Филозофскиот факултет во Скопје, експерт од областа на одбраната и безбедноста и прв цивилен министер за одбрана на независна и суверена Република Македонија и член на Советот за безбедност на Република Северна Македонија.

Во три книги на 1.200 страници се објавени 49 интервјуа кои беа емитувани на програмите на Македонското радио – Радио Скопје во периодот од 2006 до 2018 година.

Промотори на трилогијата „Македонски безбедносни лавиринти” се Оливер Спасовски, министер за внатрешни работи на Република Северна Македонија, проф. д-р Лидија Георгиева, редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје, Зоран Иванов, новинар и публицист и доцент д-р Марјан Ѓуровски, продекан за наука и развој на Факултетот за безбедност во Скопје. За уметничкиот дел е задолжен младиот македонски виртуоз на пијано со светско реноме, Арда Мустафаоглу, а модератор на промоцијата ќе биде Анета Трпевска, спикер на Македонското радио – Радио Скопје.

Прочитајте и...  Невремето во Грција одзеде два животи (ВИДЕО)

Во својата рецензија проф. д-р Стево Пендаровски, претседател на Република Северна Македонија, меѓу другото посочува дека трилогијата „Македонски безбедносни лавиринти” е несомнено исклучително публицистичко дело и тоа од најмалку две причини.

– Прво, затоа што е вистинска реткост кај нас да прочитате книга во која е поместена долга серија интервјуа со директен сведок на историјата, и второ, затоа што со ваков потфат се имаат зафатено двајца врвни професионалци во своите области: одбраната и безбедноста, од една, и новинарството, од друга страна – пишува Пендаровски.

Прочитај повеќе

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат

Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево

Слободен печат

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Косовски угостители на протест во Приштина: Се кршеа чаши пред Владата во знак на незадоволство од мерките за Ковид-19

Слободен печат

Невреме во Грција: Трета жртва на циклонот „Јанос“

Слободен печат

Крит не престанува да се тресе: Нов земјотрес со јачина од 4,5 степени по Рихтер

Слободен печат

Ципрас: Мицотакис должи извинување на Грците за измамите, лагите, омразата и поделбите за Договорот од Преспа

Слободен печат

Комисијата за заразни болести утре одлучува за дневниот престој во училиштата

Слободен печат

Порака на лекарка од Хрватска: Правете хигиена на носот со солен раствор, Ковид-19 и другите вируси не го сакаат

Слободен печат