25.8 C
Скопје

Tag : Промоција

Вести Ви Препорачуваме Скопје

ВИДЕО | Шилегов: Со новата противпожарна скала ќе ги спасуваме и граѓаните кои живеат над петти кат

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов на денешната презентација на новата противпожарна скала, изјави дека со придобивките од оваа опрема ќе можат да се спасуваат и...
Културен печат

Разговор со Александра Јуруковска: Надежта секогаш ми ја крепат само непоправливите ентузијасти

Тони Димков
Издавачот „ПНВ Публикации“ на 7 јуни во МКЦ ја промовираше книгата „2 минути и 40 реда“ со книжевни осврти и рецензии, како и новинска критика...
Културен печат

„Антолог“ ја објави книгата „Вознемирени луѓе“ од Фредрик Бакман

Тони Димков
Издавачката куќа „Антолог“ од Скопје, во рамките на проектот „Храбри нови зборови, прекрасни нови светови“, ја објави книгата „Вознемирени луѓе“ од шведскиот автор Фредрик Бакман....
Културен печат

Промоцијата на книгата „Ќе фатит бран“ од Долорес Атанасова – Лори ќе се одржи на платото пред МКЦ

Тони Димков
Промоцијата на книгата „Ќе фатит бран“ од поетесата Долорес Атанасова – Лори, добитничка на книжевната награда „Тодор Чаловски“ за 2020 година, ќе се одржи на...
Културен печат

Музичка сцена: Инди-рок бенд со карактеристичен звук

Тони Димков
Синглот „Little Heads“ беше најава на деби-албумот „Hello World“ на младиот инди-рок бенд „Stoned Hedge“ од Тетово, а од 28 мај албумот е достапен на...
Ви Препорачуваме Забава Магазин Магазин слајдер Сцена

ВИДЕО | Со нов спот и реиздание на албумот „Море без обала“, рокерите „Ван Гог“ прославуваат 35 години постоење на музичката сцена

Слободен печат
Музичкото патување на познатата српска рок група „Ван Гог“ долго веќе полни 35 години, од антологиски хитови од осумдесеттите години, преку иновативни повеќедецениски музички и...
Културен печат

Книгата „Стилските фигури во наставата по македонски јазик“ од м-р Мирјана Стојановска е промовирана во Битола

Тони Димков
Во Универзитетската библиотека во Битола на 19 мај беше промовирана книгата „Стилските фигури во наставата по македонски јазик“ од м-р Мирјана Стојановска. Промотор на книгата...
Култура

Утре пред МКЦ: Промоција на албумот „Dzijan Emin & Magical Orchestra – Live in Ohrid“

Слободен Печат
Утре, во 14 часот на платото пред МКЦ, во рамки на петтото издание на манифестацијата Today It’s All About Jazz Vol.5. ќе биде промовиран албумот...
Спорт Фудбал

Владата со координативно тело за поддршка на фудбалската репрезентација на ЕП

Слободен печат
На вчерашната 68 седница Владата на Република Северна Македонија донесе одлука за формирање Координативно тело за поддршка на сениорската фудбалска репрезентација на претстојното Европско првенство,...
Културен печат

„Арс Ламина“ ја промовираше книгата „Македонски визуелен идентитет“ од Гордана Вренцоска

Тони Димков
Фокусот на книгата „Македонски визуелен идентитет“ од Гордана Вренцоска е посочен во поднасловот „Дизајнот како можност за еволуција на традициите од визуелното културно наследство“. Книгата...