Прегратките го прават своето: Џејсон Момоа се зарази со корона вирус на премиерата на „Dune“

џејсон момоа
Фото: Принтскрин / Instagram

За најзгодниот маж на  ова беше октомври што се памети по премиерата на блокбастерот „Dune“ која се одржа на 15-ти октомври во Лондон. Но не само по тоа – туку и по тоа што се зарази со коронавирус.

Премиерата на филмот „Dune“ беше еден од филмските настани кои ги одбележаа месецот октомври, но и филмската година. Но, по информацијата дека Џејсон Момоа е позитивен на корона, можеме само да се замислиме колку од сите оние познати личности кои присуствуваа и се прегрнуваа на премиерата може да се очекува дека ќе бидат афектирани од вирусот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jason Momoa (@prideofgypsies)

„Ме погоди Ковид веднаш по премиерата. Се сретнав со многу луѓе во Англија, и така добив многу „алоха“ од луѓе. И кој знае? Но било како, добар сум. Ви благодарам за сите ваши грижи и љубов. И, да, во камп сум во мојата куќа“, објави Момоа на својот инстаграм-профил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jason Momoa (@prideofgypsies)

Актерот покажа позитивен резултат на тестот за Ковид-19 на сетот на снимањето на продолжението на филмот „Aquaman and the Last Kingdom“ во Англија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jason Momoa (@prideofgypsies)

Само ден по премиерата Момоа гостуваше во шоуто на Елен Деџенерес, каде зборуваше за здравствената состојба на неговото тело, но од друг аспект – нарекувајќи се себеси „суперхерој кој старее“.

„Стареам. Направив нешто лошо со моите очи, нешто ми влезе во окото и на некој начин го пресече и сега морам да го оперирам, кила, ми излегоа ребра, едноставно сум претепан“, се пошегува Момоа.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jason Momoa (@prideofgypsies)

Режисерот на филмовите „Aquaman“, Џејмс Ван, објасни дека се работи за опрема која Момоа ја носи за да изгледа како да неговото пливање во вода е премногу удобно.

„Тоа прави многу притисок околу препоните, па за некој како Момоа, кој е повеќе од 120 килограми, не е баш најпријатното искуство“, изјави Ван во декември 2018.

Видео на денот