14 C
Скопје

Tag : премиера

Културен печат

Театарска премиера: „Сирано“ стапнува на сцената во Охрид

Тони Димков
Охридскиот народен театар, при НУ Центар за култура „Григор Прличев“, на 13 март премиерно ќе ја изведе претставата „Сирано“, поставена според текст на Душан Ковачевиќ...
Ви Препорачуваме Културен печат

Театарска премиера: Приказна за оперската дива што живеела во заблуда

Тони Димков
Турскиот театар во Скопје на 24 февруари премиерно ја изведе претставата „Славната Флоренс“, работена според текстови на П. Квилтер, Н. Мартин, Џ. Коган, Б. Крајчевска...
Културен печат

Театарска премиера во Битолскиот народен театар: Психолошки тест на капитализмот

Тони Димков
Битолскиот народен театар ја постави новата претстава „Ноќта кога ја убив месечината“, работена по текстот „Мостот“ од Лорен ван Велтер, а во адаптација и режија...
Културен печат

Филмска копродукција: Светската премиера на „Барајќи ја Венера“ ќе се случи во Ротердам

Тони Димков
Продуцентските куќи „Круг филм“ и „Аудиохаус“ соопштија дека светската премиера на долгометражниот игран филм „Барајќи ја Венера“ во режија на Норика Сефа, снимен како косовско-македонска...
Магазин Магазин слајдер Филм и ТВ

Прва ТикТок премиера: Римејк на познатиот филм на Дизни

Слободен печат
Режисерката Луси Мос, во петок ќе ја има премиерата на својот краток филм “Ratatouille: The TikTok Musical”, кој ќе ги тестира можностите на новата видео...
Културен печат

Театар за деца и младинци: Едноставна приказна за суштински нешта

Тони Димков
Театарот за деца и младинци (ТДМ) на 26 декември премиерно ја изведе детско-играната претстава „Некој нека ми каже колку сум важен“ во режија на гостинката...
Културен печат

Драмски театар: Претставата „Диши“ е направена низ процес базиран на сериозно истражување

Тони Димков
Премиерата на претставата „Диши“ на сцената на Драмски театар во Скопје се одржа на 29 декември. Претставата е поставена по текстот „Диши“ (Бели дробови) од...
Културен печат

Премиера во Театар за деца и младинци: Приказна за важните нешта во животот

Тони Димков
Во Театарот за деца и младинци на 26 декември премиерно ќе биде изведена претставата „Некој нека ми каже колку сум важен“, работена според приказната „Курт,...
Културен печат

Премиера во Прилеп: Претставата „Каменот“ е поставена во театарот „Војдан Чернодрински“

Тони Димков
Прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ премиерно ја изведе претставата „Каменот“ од Мариус фон Мајенбург во режија на Кристина Димитрова. Станува збор за прва премиера во оваа...
Културен печат

Театарска премиера во ТДМ: „Што е силеџија?“ е претстава што се гледа во еден здив

Тони Димков
Младата генерација актери и соработници на Театарот за деца и младинци на свои плеќи ја понесе одговорноста во реализацијата на новата претстава „Што е силеџија?“,...