Повисоки продажните цени на производителите на индустриски производи

Продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, во август годинава се повисоки за 1,1 отсто на месечно ниво, а за 4,0 проценти на годишно ниво.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во споредба со јули 2019 година, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 1,2 отсто, во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 0,2, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 1,4  отсто.

Во споредба со минатогодишниот август, продажните цени на производителите на индустриски производи, вкупно, се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 4,2  отсто и во секторот Снабдување со електрична енергија, гас, пареа и климатизација за 1,2, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 5,1 отсто.

Прочитајте и...  Потврдена нова странска инвестиција, ќе „вдоми“ 300 работници

Продажните цени, пак, на производителите на индустриски производи на странските пазари во август годинава се повисоки за 1,6 отсто на месечно ниво, а за 5,6 проценти на годишно ниво.

Во споредба со претходниот месец, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење камен за 1,7 отсто, а во секторот Преработувачка индустрија се повисоки за 1,9 отсто.

Во споредба со август лани, продажните цени на производителите на индустриски производи на странските пазари се пониски во секторот Рударство и вадење на камен за 8,2 отсто, а во секторот преработувачка индустрија се повисоки за 7,0 проценти.

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат