24.8 C
Скопје

Tag : пазари

Ви Препорачуваме Здравје Магазин Магазин слајдер

Достава на храна до дома: Крајот на зелените пазари какви што ги знаеме?

А.Т.
За само година ипол, целосно се смени животот на планетава. Панденмијата и нејзиниот главен актер, непредвидливиот Ковид-19, воведоа нов ред. Дали локалните карантини, кои еве...
Вести Економија

Еврото падна на најниско ниво за 18 месеци

Слободен печат
Влијанието на еврото на меѓународните пазари за валути ослабна и забележа најголем пад за 18 месеци, додека доларот забележа зајакнување бидејќи инвеститорите не сакаа да...
Вести Економија Слајдер

Избори за политички линч, а не за економски и демократски развој (ВИДЕО)

Слободен печат
Македонската економија го фати последниот воз со овие избори. Да се потсетиме дека политичката динамика пред дефинирањето на датумот пред 15 јули, (ставот на ВМРО-ДПМНЕ)...
Вести Свет

Кинеските власти бараат поголема хигиена на пазарите за храна

Слободен печат
Реагирајќи на повторната појава коронавирусот во Пекинг, Централната комисија за дисциплинска инспекција на Комунистичката партија на Кина денеска соопшти дека итно треба да се реши...
Вести Економија

По шест неделен раст цената на нафтата со пад од 8 проценти

Слободен печат
Цените на нафтата на светските пазари забележаа остар пад , за прв пат по шест неделниот раст, бидејќи спласна надежта во брзо опоравување на светските...
Вести Економија

Растот на американските залихи ја „нагриза“ цената на нафатта – инвеститорите останаа внимателни

Слободен печат
Северноморската сурова нафта забележа пад за повеќе од еден процент, на цена од 41 долар за барел, по извештајот за пораст на американските залихи, што...
Вести Економија

Горивата од ноќеска со нови, повисоки цени

Слободен печат
Регулаторната комисија за енергетика ја донесе одлуката за движењето на цените на нафтените деривати за престојната недела до идниот понеделник кога ќе биде извршена нова...
Вести Економија

Продолжува растечкиот тренд на цената на нафтата

Слободен печат
Цената на нафтата на тргувањата на светските пазари денеска го продолжи растечкиот тренд и стигна до највисоко ниво од март. Растот е поддржан од намалувањето...
Вести Економија Слајдер

Дигитална платформа за полесен пристап на домашните компании до странските пазари

Слободен печат
Од септември треба да профункционира нова дигитална платформа вредна еден милион евра, средства одвоени од третиот сет владини мерки, наменета за помош на домашните компании...
Вести Економија

Доларот зајакнува на берзантското тргување со валути

Слободен печат
На пазарите со валути доларот во однос на останатите валути кои се тргуваат на берзите зајакнува веќе трет ден со ред. Неговиот индекс, кој го...