Tag : производители

Вести Економија

Лозарите ги поставија откупните лимите на овогодинешниот род

Слободен печат
Најмалку 11 денари за килограм „Смедеревка“ и 13 денари за „Вранец“. Ова се дел од барањата на лозарите од тиквешијата кои ги презентираше Здружението „Напредни...
Вести Економија

Намаленото производство на домати и краставици ќе ја крене цената за крајните потрошувачи

Слободен печат
Цената на зеленчукот на зелените пазари секако во најголем дел се формира врз откупната цена по која се откупуваат од производителите. Сепак намаленото производство во...
Вести Економија Слајдер

Барзов: Во вакви услови најдобар стимулатор на потрошувачката треба да биде државата, штипското стопанство зависно од западниот пазар

Бојана Нојиќ
Штип е град каде што функцира текстилната, метало-преработувачката индустрија и сет на фирми кои шпто функционираат во слободните зони. Текстилните компании се преориентираат кон производство...
Вести Свет

Светски производители на пијалоци донираат неколку милиони литри алкохол за дезинфекција

Слободен печат
Најголемиот производител на пиво во светот „Anheuser-Busch InBev“ и најголемиот производител на жестоки пијалаци „Diageo“ најавија дека имаат намера да донираат неколку милиони литри алкохол...
Вести Економија

Посебни кредитни линии за производните компании бара ССК

Слободен печат
Државата треба да ги субвенционира производно-извозните компании на кои отпаѓаат само 15 проценти од вкупниот бизнис сектор и на кои се надоврзуваат останатите фирми насочени...
Вести Економија

Повисоки цените на производителите на индустриски производи на домашниот пазар

Слободен печат
Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во јануари 2020 година се повисоки за 0,5 отсто на месечно ниво и за 1,2...
Вести Ви Препорачуваме Економија

ТИЕ ГИ КРЕИРААТ СВЕТСКИТЕ ЕКОНОМСКИ ТРЕНДОВИ: Најголемите производители на нафта во последните 120 години (ВИДЕО)

Слободен печат
Во последните децении креатори на светските економски трендови се лидерите во производство на нафта. Во видеото може да се следи рангирањето на најголемите земји производители ...
Вести Економија

Откупени 90 отсто од договорените количини тутун во Струмичко

Слободен печат
Откупот на тутунот во Струмичкиот регион се одвива нормално и со предвидената динамика и досега се откупени 90 отсто од договорените количини, а постигната моментна...
Вести Економија

Сојуз на земјоделски здруженија: Тутунот ќе се откупи, тутунарите нема да бидат оштетени

Слободен печат
Ќе се откупи сиот договорен тутун и десет проценти над договореното, како што е законски, а откупувачите ќе вршат реална процена и тутунарите нема да...
Вести Економија

Димковски: Околу 80 отсто од откупот на тутун е завршен со највисока просечна цена од 222,5 денари

Слободен печат
Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со директорот на Државниот инспекторат, Зоран Шапуриќ и со градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски,...