Tag : странски

Вести Економија

ОН: Пад на директните странски инвестиции во светот до 40 отсто, опоравување во 2022 година

Слободен печат
Директните странски инвестиции во 2020 година ќе се намалат на глобално ниво за дури 40 отсто поради пандемијата од корона вирусот, а најголем удар ќе...
Вести Економија

ЕК со закон ќе ја штити конкурентноста од странските субвенции

Слободен печат
Европската Комисија отвора јавна консултација за изнаоѓање начин да се спречат странски субвенции и инвестиции кои ги поткопуваат правилата на слободна конкурентност во Европската Унија....
Вести Економија

Австрија ги штити домашните компании: Наскоро закон за заштита нафирмите од странско преземање

Слободен печат
Министерката за економија на Австрија, Маргарет Шрамбек, најави закон со кој би се заштитиле домашните компании од преземање на странски инвеститор. Според нацрт законот, кој...
Вести Економија

Царовска: Владата со посебна сериозност ги разгледува барањата на странските инвеститори

Слободен печат
По денешната седница на Владата надлежните институции ќе објават што е усвоено од Уредбите на третиот антикризен пакет, изјави вицепремиерката за економски прашања Мила Царовска....
Вести Економија Слајдер

Дигитална платформа за полесен пристап на домашните компании до странските пазари

Слободен печат
Од септември треба да профункционира нова дигитална платформа вредна еден милион евра, средства одвоени од третиот сет владини мерки, наменета за помош на домашните компании...
Вести Економија

Франција ќе ги контролира странските инвестиции за да ги заштити сопствените

Слободен печат
Со цел да ги заштити своите компании кои се наоѓаат во тешка ситуација поради кризата предизвикана од епидемијата на Ковид-19, Франција ќе спроведува засилени контроли...
Вести Економија

Индустријата за една година бележи раст на прометот на странските пазари за 12,7 отсто

Слободен печат
За разлика од месец јануари претходната година, 2020 година прометот во индустријата во истиот месец забележал раст од 12,2 отсто, се вели во извештајот на...
Вести Економија

Царовска: За 2,5 години вложени над 100 милиони евра во странските и во домашните компании

МИА
Во последните две и пол години вложени се повеќе од 100 милиони евра директно во странските и во домашните компании за да се поттикне нивното...
Вести Економија Слајдер

Странските експерти не можат со месеци да добијат работна виза, дури и се одбивани

Слободен печат
Во нашата земја странските експерти се соочуваат со големи проблеми при добивањето на работна виза во Македонија, за која чекаат и по неколку месеци, но...
Вести Економија

„Стандард и Пурс”: Албанската економија под закана од недостиг на инвестиции

Слободен печат
Агенцијата „Стандард и Пурс” ја предупреди албанската Влада дека треба под итно да ја подобри деловната клима во земјата,  бидејќи економијата е под закана од...