24.8 C
Скопје

Потврдена причината за смртта на принцот Филип

Речиси еден месец од смртта потврдено е од што почина принцот Филип, сопругот на британската кралица Елизабета…

99-годишниот принц починал од старост, потврдија лекарите, а пренесува „The Telegraph“.

Смртниот лист го потпишал Сер Хув Томас, раководител на Кралската медицинска служба.

Изразот „старост“ во Велика Британија е прифатлив како причина за смрт доколку пациентот е постар од 80 години и доколку докторот лично се грижел за таа личност подолг временски период, знаејќи ја целосно неговата здравствена состојба, известува „The Telegraph“.

Сер Хув Томас се грижел за здравјето на војводата од Единбург и кралицата Елизабета од 2014 година.

Принцот Филип во јуни ќе наполнеше 100 години, а во последните години го измачуваа повеќе здравствени проблеми. Тој од јавните должности се повлече во 2017 година.

Поврзани вести

ФОТО | Модниот избор на Ирина Шајк: Совршен изглед за долгите топли денови

Слободен печат

ФОТО: Дамиано сака да ги бакнува момците од бендот, а неговата девојка ја привлекуваат и жени: Џорџа Солери искрено за својата сексуалност

Слободен печат

Фановите загрижени: Харисон Форд се повредил за време на снимањето на петтото продолжение на филмот„Индијана Џонс“

Слободен печат

Истражување: Зошто е точна изреката „кој рано рани, две среќи граби“?

Слободен Печат

Автокино проекции во Неготино, Кавадарци и Демир Хисар: Романтичен викенд со „Ах, љубов моја“

Слободен печат

ФОТО: Земји во кое жените со вишок килограми и облините симбилозираат убавина и добар живот

Слободен печат

Остави Коментар