Полицијата апси поради трансферот на Митровиќ – Слободен печат
СпортФудбал

Полицијата апси поради трансферот на Митровиќ

Во тек е голема полициска акција во Лондон, Монте Карло и во Белгија поради сомневање за перење пари при трансферот на Александар Митровиќ од Андерлехт во Њукасл.

Во координирана акција на полициите во три држави, во Англија, Монако и Белгија, се апсат луѓе и се запленуваат документи поради сомнежи за перење на пари при фудбалски трансфери.

Англиските медиуми открија дека во акцијата се уапсени неименуван менаџер и неговиот асистент, и дека пасењата се поврзани само со трансферот на Митровиќ во Њукасл.

Пред неколку месеци полицијата влезе во просториите на белгискиот гигант Андерлехт и во Белгиската фудбалска федерација од каде ги зеде сите документи поврзани со трансферот од 2015 година на српскиот репрезентативец Александар Митровиќ од Андерлехт во Њукасл. Премиерлигашот плати 18.5 милиони евра обесштетување за Митровиќ.

 

Засега, обвинителите не откриват дали овој случај е поврзан со минатогодинешниот скандал кој избувна во Белгија но и во Источна Европа кога полицијата изврши 57 претреси и уапси неколку лица поради сомневање за перење пари и местење натпревари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close