Полицаецот виновен за смртта на Афроамериканецот во Минеаполис имал 18 пријави против него

Бившиот полицаец Дерек Чаувин, одговорен за смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд, имал 18 пријави кои биле поднесени против него, јавува полициската управа во Минеаполис, а пренесува Си-Ен-Ен.

Не се знае на што се однесувале поплаките, а самата управа не дала дополнителни детали. Чаувин е отпушен заедно со тројцата полицајци кои биле присутни.

Џорџ Флојд почина во понеделникот. Настанот го снимил минувач, каде се гледа како Флојд лежел со лицето на земја, имал лисици, додека молел за помош и повторувал дека не може да дише пред да престане да дава знаци на живот. Цело тоа време полицаецот му го држел вратот стиснат со коленото. Се почнало така што вработен во продавница ја повикал полицијата, бидејќи Флојд наводно пробал да плати со лажна банкнота од 20 долари.

Прочитајте и...  И Рама ги повика Азербејџан и Ерменија на преговарачка маса

И другиот полицаец имал пријави

Тоу Тхао, друг од полицајците на настанот исто така имал шест пријави против него, а една е се уште отворена.

Во 2017 година, Ламар Фергусон покренал тужба во која тврдел дека Тхао и уште еден службеник користеле „неверојатна сила, вклучувајќи и удари, додека Фергусон бил неспособен да се одбрани врзан со лисици“ при неговото апсење. Како резултат Фергусон имал скршени заби и тешки повреди, стои во тужбата.

Градот Минеаполис му платил на Фергусон и неговиот адвокат 25.000 долари како отштета, пишува Си-Ен-Ен.

Пет други пријави биле затворени без дисциплински постапки.

Другите двајца полицајци немале пријави.

Прочитај повеќе

Србинка со новороденче заврши во притвор- била шеф на балканска наркобанда во Шпанија (ВИДЕО)

Слободен печат

САД ќе ја затворат амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

Слободен печат

Азербејџан ја очекува поддршката на Србија околу Нагорно-Карабах

Слободен печат

Се појави видео од приемот на Јанкулоска во „Идризово“ (ВИДЕО)

Маријана Митровска

Во Франција коронавирусот зема замав- над 4 илјади заразени во еден ден

Маријана Митровска

Бесими: Ребалансот во тек, средствата ќе се насочат таму каде ќе дадат подобри резултати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Словачка во среда повторно ќе воведе вонредна состојба

Слободен печат

Итна седница на Совет на безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Слободен печат

„Да ги стреламе или да ги отруеме со гас“, снимен заговор за убиство на мигранти

Слободен печат

Нема поддршка за Законот на ЈО, нема опозициски предлог за јавен обвинител

Слободен печат

Заев: Ние се боревме ФИРОМ да го тргнеме

Слободен печат

Поради пандемијата изгубени се 12 билиони долари од светскиот БДП