Победа на македонските ракометари против Грузија

Македонската сениорска ракометна репрезентација и во подмладен комбиниран состав ја совлада Грузија со 25:21 во првиот од двата најавени пријателски натпревари во рамките на ЕХФ неделата.

Првото полувреме заврши со 12:12, откако нашиот национален тим доминираше во воведните минути, но голманот Шота Тивзадзе беше одличен и придонесе гостите да ја стопат негативата и да фатат резултатски приклучок.

Во второто полувреме, нашиот тим играше колку што беше потребно за да триумфира без поголеми проблеми.

facebook.com/rfmofficial

Капитенот Кирил Лазаров не играше воопшто, Манасков и Талески имаа лимитирана минутажа, па селекторот Данило Брестовац им даде шанса на младите, со тоа што на голот беше искусниот Борко Ристовски.

Велковски, Поповски и Пешевски со по четири гола беа најефикасни во победничките редови.

Прочитајте и...  Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Македонија – Грузија  25:21 (12:12)

Македонија: Ристовски (14 одбрани), Томовски, Манасков, Велковски 4, Димитриоски 1, Лазаров, Талески 2, Кузмановски 1, Костески 3, Танкоски 2, Крстевски, Кукуловски, Поповски 4, Пешевски 4, Јагуриновски, Маџовски 2, Димитриевски, Мишевски, Арсеновски 1.    Седмерци: 2/4.   Исклучувања: 6 мин.

В сабота од 16 часот ќе се игра и вториот контролен меч, а влезот во СЦ „Борис Трајковски“ повторно ќе биде слободен за сите љубители на ракометот.

Прочитај повеќе

Фернандеш го прави тоа што му беше задача на Погба

Слободен печат

Кејн му се закани на Тотенхем: Тука се е погрешно, верувајте дека ќе си заминам

Слободен печат

НАЈГОЛЕМО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ: Омразата е толку голема што претседателот на Шалке со лавови ги плашел фудбалерите на Дортмунд (ФОТО)

Слободен печат

Новиот Кака на мета на Реал Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

НБА ѕвездите во карантин, учат да готват, да шијат…

Слободен печат

Атлетико Мадрид завиен во црно, вчера почина талентиран фудбалер, а денеска клупска легенда

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Клоп нуди брдо пари за Дембеле

Слободен печат

Реал го олади Јунајтед, бара половина милијарда за откритието на сезоната

Слободен печат

Пандев и Елмас без плати: Италијанците не даваат пари

Слободен печат

Трамп „лудуваше“ на Твитер па му стигна одговор: Кловну, замолчи и направи нешто

Слободен печат

Михајловиќ ќе „лапне“ три милиони евра од Спортинг Лисабон

Слободен печат

Ливерпул не го ангажира Мурињо поради неговото однесување

Слободен печат