ПЛАЧЕЛ НАД ПОЧИНАТИОТ СИН, А ПОТОА ОД КОВЧЕГОТ СЕ СЛУШНАЛО: „Тато, може ли чаша вода?“

Бизарниот настан е од 2012 година во Бразил. Тогаш двегодишниот Келвис престанал да дише во болница, каде лежел поради тешко воспаление на белите дробови. Лекарите го прогласиле за починат, а семејството го преземало неговото тело за погреб. Тие цела ноќ останале над телото на малото дете.

Само ден час пред погребот, додека неговиот татко непрекинато плачел над телото на својот син, тоа наводно станало и рекло дека е жедно.

„Тато, може ли да добијам чаша вода?“, прашало збунетото дете, на кое не му било јасно зошто сите околу него плачат и се тажни.

– Не можевме да им поверуваме на очите. Мислевме дека се случи чудо и дека нашето дете е живо. Но, тој само повторно легна, како и во моментот претходно. Повеќе не можевме да го разбудиме – раскажа неговиот татко Антонио.

Прочитајте и...  Вучиќ: Мерките на Приштина се „луди", губиме еден милион евра на ден

Синот веднаш бил пренесен назад во болница, но лекарите потврдиле дека младото момче не дава знаци на живот.

– Ме уверуваа дека е починат и не ми објаснија што видов и слушнав претходно – рече Антонио.

Семејството на двегодишното момче одлучило да го одложи погребот во надеж дека тој повторно ќе се разбуди, но тоа не се случило. Момчето е погребано следниот ден, а таткото Антонио Сантос кој бил уверен дека неговиот син е жртва на невнимателноста на лекарите, го пријавил случајот кај надлежните.

– Само 15 минути откако го однесоа да го реанимираат, дојдоа да ми кажат дека е починат. Мислам дека не го прегледале добро. Умрените не се будат и не зборуваат – одлучен бил таткото.

Прочитајте и...  Г7 со билатерални договори ќе ги олеснуваат долговите на најсиромашните земји

Локалните власти тогаш потврдија дека момчето е примено во болница во критична состојба и е прогласено за мртво откако престанало да дише.

Прочитај повеќе

Шпанија ги отвора границите за туристите од безбедните земји

Слободен печат

Уредување и разубавување на улицата на Тоше во Крушево

Слободен печат

Трагичен крај на потрагата: Киднапираната мексиканска конгресменка пронајдена мртва

Слободен печат

Авганистан и Талибанците во фокусот на Русија, Кина, Пакистан и САД

Слободен печат

Затворањето на границите ќе ја скрши економијата: Грчките лекари загрижени по пристигнување на заразени патници од Катар

Слободен печат

Во Вашингтон шести ден протести против расизмот и полициското насилство (ВИДЕО

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Инспектори спречени да направат контрола во угостителски објект, внатре бил претседател на политичка партија (ВИДЕО)

Слободен печат

Армијата ќе учествува на мировна операција во Либан

Слободен печат

Фрчкоска: Ја однеле Јанева во ДЗР без никаква најава, не и биле овозможени нејзините права

Слободен печат

Меланија се насмевна по барање на Трамп, повеќе не изгледа како киднапирана покрај него (ВИДЕО)

Слободен печат

Лукашенко ја распушти Владата на Белорусија

Слободен печат

Филипче: Рестрикцијата на движењето дополнително ќе помогне во идентификување на контактите

Слободен печат