Tag : лекари

Вести Ви Препорачуваме Свет

Кинеските лекари предупредуваат: Се заканува нов вирус посмртоносен од Ковид-19

Слободен печат
Како коронавирусот да не беше доволно, сега кинеските лекари предупредуваат дека на граѓаните им се заканува уште еден вирус. Инфекцијата се пренесува преку крлежи, но...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Органи се наоѓаат, доверба во лекарите потешко

Мими Шушлеска Петкова
По успешното изведување на првата трансплантација на срце од кадавер, во петокот минатата недела пропадна обидот да се пресади уште едно срце. Иако официјално не...
Вести Регион

Албанија земја со најмал број бели мантили по глава на жител во Европа

Слободен печат
Според податоците на Меѓународниот економски форум во Виена, на кои се повикува весникот Монитор, во 2017 година 18 отсто од работната сила во здравството заминала надвор од земјата, пред...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Дали е тоа здраво – дури 19 лекари станаа пратеници?

Жарко Јорданоски
Во вонредни околности, со зајакнати мерки за здравствена заштита и за безбедност, во Големата сала на Собранието, позната како Голема купола, вчера се одржа конститутивната...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Лекарите советуваат децата од септември да се вратат во училишните клупи

Мими Шушлеска Петкова
Новата учебна година децата да ја дочекаат во училишните клупи, а не дома пред компјутер, препорачуваат лекарите. Ризикот по здравје на децата од ковид19 не...
Вести Ви Препорачуваме Свет

„Панели на смртта“: Лекарите во Тексас принудени да одлучуваат кого ќе лекуваат, а кого ќе го испратат дома за да умре

Слободен печат
Поради порастот на бројот на заразени од коронавирус, лекарите од Меморијалната болница од округот Стар во Тексас, единствена во тој округ, добија насоки да одлучуваат...
Вести Регион

Двојно се зголеми бројот на лекари во Србија кои бараат смена на Кризниот штаб поради здравствената катастрофа

МИА Агенција
Бројот на потписници на иницијативата Обединети против Ковид, со кој се бара оставка од Кризниот штаб за борба против коронавирусот, е зголемен во изминатите 24...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Измените во системот за евиденција на здравствените услуги ги скара ФЗО и матичните лекари

Рак рана на нашиот здравствен систем е тешкото и комплицирано остварување на здравствената услуга, препраќање од еден на друг лекар, од што не се задоволни...
Вести Свет

Здравствените работници во Зимбабве бараат плата во долари

Слободен печат
Медицинските сестри и техничари од државните болници во Зимбабве денеска излегоа на протест, барајќи нивните плати да им бидат исплаќани во американски долари место во...
Вести Свет Слајдер

Лекарите открија: Еве колку време може да штити руската вакцина против коронавирусот

Слободен печат
Вакцината против коронавирусот, која ја развило руското министерство за одбрана и Научно истражувачкиот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеј“ ќе ја штити вакцинираната личност од...