2 C
Скопје

Tag : лекари

Вести Свет

Филипини со понуда до В. Британија и Германија: Ќе ви дадеме лекари, ако ни дадете вакцини

Слободен печат
Властите во Филипини ќе дозволат илјадници здравствени работници да се вработат во Велика Британија и во Германија, доколку двете европски држави се согласат да и...
Вести Македонија

Неколку здравствени работници пријавиле благи нуспојави по вакцинацијата

Слободен печат
Министерот за здравство Венко Филипче информираше дека неколку здравствени работници пријавиле благи нуспојави по вакцинацијата со фајзеровите вакцини.  Пријавени се црвенило и слаби болки на...
Вести Македонија

За два дена вакцинирани 453 здравствени работници, желба за вакцинација изразиле над 91.000 граѓани

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека 453 здравствени работници кои работат во ковид центрите се вакцинирале во изминатите два дена. Имунизацијата на медицинските работници се одвива...
Вести Македонија

ОЈО го расчистува случајот во Одделот за гинекологија и акушерство при Клиничка болница Битола

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Битола оформи предмет по добиена анонимна пријава на 12 јануари 2021 година, а во врска со постапување на лекари специјалисти – гинеколози...
Вести Скопје

Реакција на семејството на 32-годишниот скопјанец починат од ковид-19: Милош побара лекарска помош но не ја доби на време

Слободен печат
Во билтетнот на министерство за здравство, меѓу 22-јцата починати вчера беше регистриран и 32- годишниот скопјанец. На социјалните мрежи се огласија членовите на неговото семејство:...
Вести Регион

Рама: Нема повеќе лекари да работат и во јавни и во приватни болници

Слободен печат
Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека докторите нема да можат истовремено да работат во приватни и во јавни болници. Според него, оваа стара шема ќе...
Вести Македонија Слајдер

По Нефрологија, коронавирусот влезе и меѓу персоналот на Инфективна

Слободен печат
Тројца доктори и една медицинска сестра од Инфективната клиника се позитивни на Ковид-19. Mеѓу нив е и директорката на истоимената установа, Милена Стевановиќ. Kако што...
Вести Македонија Слајдер

Од млад тетовски уметник со срце: Мурал посветен на докторите и на нивната борба против ковид-19

Слободен печат
Младиот уметник од Тетово, Рејан Етеми изработи мурал на влезот во градот во чест на лекарите и медицинските работници. Сликата е во боја и нацртана...
Вести Македонија

Матични лекари разочарани, власта ги изоставила од КОВИД поддршката иако се во првите борбени редови 

МИА Агенција
Матичните лекари се разочарани зашто здравствените власти ги изоставиле од финансиската поддршка. Како што вели за МИА Лилија Чолакова Дервишова, претседател на Здружението на приватни...
Вести Некатегоризирано Свет Слајдер

Влегоа на листата со милијардери на „Форбс“: Од анти-ковид вакцина и оксиметри до империја

Слободен печат
Анти-ковид вакцините продуцираа нови милијардери, меѓу кои и лекари и научници, кои се вброени во листата на „Форбс“, пишуваат светските агенции. На неа има и...