Петковска: Правото на фер и правично судење гарантира правичност во постапката пред судот, сите граѓани се еднакви пред законот (ВИДЕО)

Граѓаните имаат право да знаат за своите права пред судот во кривичната постапка. Граѓаните имаат потреба од ваква работа,, па од таму излезе и прирачникот. Ние работиме на мониторинг на судските предмети, изјави за „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Ивана Петковска од коалицијата „Сите за правично судење“.

-Прирачникот е поделен на неколку сегменти кои нашиет граѓани треба да ги знаат. Објаснето е од тоа како се влага во судот, па се до тоа како тече кривичната постапка, кои права ги има оштетениот, трошоците итн. Последниот дел се однесува на правната терминологија, односно термини кои не се доволно познати за луѓето.

-Правото на фер и правично судење гарантира правичност во постапката која се води пред судот, тоа значи дека сите граѓани се еднакви пред законот. За сите граѓани постапката пред судот е иста, односно таа треба да биде јавна, брза и непристрасна, водена согласно законите со почитување на човековите права и стандардите за фер и правично судење. Правото на правично судење значи дека секој поединец има можност пред непристрасен и независен суд да ја изнесе својата одбрана и да ги изложи сите докази коишто одат во негова корист. Едно од основните начела е начелото на судење во разумен рок. Ова начело значи дека судот треба брзо и без одолжување да ја спроведе постапката, изјави Петковска од коалицијата „Сите за правично судење“.

Прочитајте и...  Швајцарија воведува 10-дневен карантин за патниците од Шпанија

Прочитај повеќе

Италија и Шведска имаа целосно различни пристапи, а сега се мирни: Вирусот го држат под контрола додека светот и натаму се бори

Слободен печат

„Лајм“: Eдинствената „задача“ на Мицкоски е да го убеди Апасиев да поддржи влада со премиер Албанец

Слободен печат

ШОК И ЛЕЛЕЦИ ВО ЖИВО: Експлозијата ја турна новинарката на Би Би Си додека разговараше, соговорникот остана збунет (ВИДЕО)

Слободен печат

Метју Палмер: Очекуваме добар и силен партнер во новата влада на Северна Македонија

Слободен печат

Рајанер не ги почитува правилата против коронавирусот, Италија се заканува со запирање на летовите

Слободен печат

Ристиќ: Пластични шишиња и друг отпад со саати и саати течат со Вардар (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Њујорк воведува контролни пунктови на влезовите во градот поради Ковид-19

Слободен печат

Тачи бара Финансиска полиција да истражува трансфер на пари од Иран

Слободен печат

Бајден ќе избира меѓу Камала Харис и Сузан Рајс за потпретседател на САД

Слободен печат

Најмалку пет жртви во тропската бура Исаја која го пустоши источниот брег на САД (ВИДЕО)

Слободен печат

Претседателот Пендаровски не чувствува потреба да се извини на СЈО

Слободен печат

Преку ограда над 100 мигранти се обиделе да влезат во Унгарија: Фрлале со камења врз полицијата, вратени на српска страна (ВИДЕО)

Слободен печат