Tag : постапка

Вести Економија

Понуда на Лондонската берза се најде под истрага на антимонополските регулатори на ЕУ

Слободен печат
Антимонополските регулатори на ЕУ отпочнаа истражна постапка за понуда на Лондонската берза за преземање на компанијата за финансиски податоци и аналитика, „Рефинитив“. Четиримесечната постапка започнала...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Коцо: Слободното судиско убедување не значи дека судијата може како ќе му текне таква одлука да си донесе (ВИДЕО)

Слободен печат
Ние не сме навикната на вакви брзи процеси (сл. „Рекет“). Во светски рамки тоа не е нешто многу брзо, но за наши услови може да...
Вести Македонија Слајдер

Поведена постапка против 38 непочитувачи на полицискиот час во Скопје

Слободен печат
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд во Скопје денеска поднесе 24 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 38 лица...
Вести Свет

Фон дер Лајен најави можност за почнување правна постапка против Германија

Слободен печат
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска изјави дека правото на ЕУ е надредено на правата на националните држави и дополни дека е...
Вести Скопје

Општина Центар отпочна постапката за вештачењето на фактичката состојба на улицата „9 Мај” за периодот од 2007 до 2009 година

Слободен печат
Општина Центар изминатиот месец почна со реконструкција на улицата „9 Мај” во населбата Буњаковец, улица со ударни дупки и асфалт, која последен пат е реконструирана...
Вести Македонија

Олеснета постапката за донација за справување со коронавирусот

Слободен печат
Министерството за правда подготви уредба за да ја олесни постапката на донаторите во нивните хумани намери да донираат на буџетските корисници за тие полесно да...
Вести Македонија Слајдер

Уставниот суд не поведе постапка за распуштањето на Парламентот

Уставниот суд  одлучи да не поведе постапка за оценка на уставноста и законитоста на Одлуката за распуштање на Собранието на Република Северна Македонија. Од Уставниот...
Забава Магазин Магазин слајдер

Заштитна маска од марама и две ластичиња за коса, лесно и брзо се прави, а изгледа шик

Слободен печат
Во периодот на коронавирусот на листата на најбарани предмети, освен прехранбените намирници, се средставата за дезинфекција, ракавиците и заштитните маски. Поради превенција, носењето маска се...
Вести Македонија Слајдер

Антикорупциска поведе постапка против десет обвинители на СЈО

Врз основа на добиени сознанија, Државната Комисија за спречување на корупција на денешната седница одлучи да отвори предмет по сопствена иницијатива во врска со наводи...
Вести Македонија Слајдер

Хавзиу: Државниот инспекторат за труд нема магично стапче да ги врати луѓето на работа

Слободен печат
Директорот на дравниот инспекторат за труд Аљајдин Хавзиу на новинарско прашање за тоа дали вршат проверка на фирми кои избркале вработени, на кои им дале...