13 C
Скопје

Tag : права

Вести Македонија

СЕММ: Властите да покажат сериозна одговорност и посветеност во поддршката на медиумските права и слободи

Слободен печат
Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ), по повод 3 мај – Светскиот ден на слободата на медиумите, соопшти дека од власта и институциите очекува...
Вести Свет

Албанскиот Хелсиншки комитет со обвинување: Дискриминација во третманот на затвореници со ковид-19

Слободен печат
Албанскиот Хелсиншки комитет обвини дека затворениците кои биле заразени со ковид-19, или сомнителни на вирусот, биле дискриминирани во нивниот здравствен третман. – Досега регистрирани како...
Вести Свет

Псаки: САД загрижени поради кршењето на човековите права на Ујгурите

Слободен печат
Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки денеска изјави дека САД се загрижени поради кршењето на човековите права на Ујгурите во кинеската провинција Синџијанг. САД претходно...
Вести Економија Слајдер

Бектеши: Финансиска поддршка од два милиони денари за мерки за заштита на потрошувачките права

Слободен печат
 Министерството за економија објави јавен повик за доделување финансиски средства за реализација на проект на здруженијата на потрошувачите. За оваа намена се предвидени вкупно два милиони денари од...
Вести Македонија

По 22 години се регулираат правата на Шумската полиција

Слободен печат
 Во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство денеска беше потпишан Колективен договор со кој се уредуваат статусот, правата, обврските и одговорностите на вработените. Како што...
Вести Македонија

Метаморфозис стана дел од Движењето за ограничување на масовниот биометриски надзор над граѓаните

Слободен печат
По повод 28 јануари – Европскиот ден за заштита на личните податоци, Фондацијата за интернет и општество – Метаморфозис информира за своето вклучување во „Reclaim Your Face”.- меѓународно движење...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

За згрижувачките семејства мајка, за биолошките маќеа!?

Центрите за социјална работа им ги одземаат децата на семејства што се премногу сиромашни за да се грижат за нив, а потоа ги доделуваат на...
Забава Магазин Магазин слајдер Сцена

Шакира ги продаде правата за сите свои песни: „Hips Don’t Lie” и „Whenever, Wherever” сега му припаѓаат на друг

Слободен печат
Шакира е една од последните во низа музичари кои ги продадоа авторските права на своите остварувања, и тоа за мултимилионски суми. Сите свои 145 песни,...
Вести Македонија

ВИДЕО| Образовните асистенти се од исклучително значење за лицата со попреченост, особено во услови на пандемија

Михаило Донев
Лицата со попреченост се едни од најпогодените лица од пандемијата на ковид-19 од причина што за нив е многу тешко да се борат со нешто...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Избори во САД: Колку власт има американскиот претседател?

Слободен печат
Претседателскиот мандат во САД трае четири години, а претседателот може да биде реизбран само еднаш. Тој е шеф на државата и шеф на владата, т.е....