Пентагон не го негира извештајот за дискредитирање на кинеските вакцини

АП Фото/Чарлс Дарпак/ТАСС

Министерството за одбрана на САД не го демантираше извештајот на Ројтерс за кампања за дискредитирање на кинеските вакцини против КОВИД-19, организирана од американската војска и рече дека се спротивставува на Кина во информативниот простор.

Ројтерс во својот извештај објавен во петокот рече дека американската војска особено спроведувала кампања за дискредитација на кинеската вакцина Синовак против коронавирусот на социјалните мрежи со цел да го намали влијанието на Кина во земјите од Југоисточна Азија. Кампањата спроведена најпроактивно на Филипините имаше за цел да фрли сомнеж врз ефикасноста на кинеските вакцини и другите предмети доставени од Кина, вклучително и маски за лице и комплети за тестирање.

„Одделот за одбрана спроведува широк опсег на операции, вклучително и операции во информациската средина, за да се спротивстави на противничките малигни влијанија. Активностите на Министерството за одбрана спроведени надвор од областите на вооружен конфликт се координирани и не се во конфликт со другите оддели и агенциите, како што е соодветно, овој процес е намерен, методичен и сеопфатен“, изјави за ТАСС портпаролката на Министерството за одбрана, Лиза Лоренс.

„Неколку државни и недржавни актери користат платформи на социјалните медиуми и други медиуми за да шират дезинформации и да спроведуваат кампањи за малигно влијание против Соединетите држави“, истакна портпаролот. „ДоД користи различни платформи, вклучително и социјалните медиуми, за да се спротивстави на тие напади со малигно влијание насочени кон САД, сојузниците и партнерите“, додаде Лоренс.

Како што се однесува на дезинформациите за КОВИД-19, Кина [во 2020 година] иницираше кампања за дезинформации за лажно да ги обвини Соединетите држави за ширење на КОВИД-19, вели Лоренс.

„Во согласност со Националната стратегија за одбрана на САД, Министерството за одбрана продолжува да гради интегрирано одвраќање против критичните предизвици за националната безбедност на САД, вклучително и одвраќање од ширењето на дезинформации од НР Кина под лупа на процесот на координација и деконфликтирање на Одделот“, рече таа.

Ројтерс во својата публикација објави дека новинарите на новинската агенција идентификувале најмалку 300 сметки на платформата Х создадена во летото 2020 година, со провокативни пораки кои повикуваат да не се верува на Кина објавени таму. порано Твитер, кој се совпаѓаше со описите споделени од поранешни У.С. воени претставници запознаени со операцијата на Филипините.

Напорите против вакс се одвиваа од пролетта 2020 година и до средината на 2021 година, пренесе Ројтерс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот