29 C
Скопје

Tag : кинески вакцини

Вести Свет

Експерти на СЗО тврдат дека кинеските вакцини се покажале безбедни

Слободен печат
Експерти на Светската здравствена организација (СЗО) денеска соопштија дека вакцините на кинеските лаборатории „Синофарм” и „Синовак” се покажаа безбедни и ефикасни против ковид-19, но, сепак, ...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Ќе дојдат ли побрзо кинеските вакцини?

Слободен печат
Македонскиот државен врв побара од Кина побрза испорака на вакцините против ковид-19, со цел да се спроведе имунизација на населението. Ваквото барање денеска му беше пренесено...
Вести Регион Слајдер

Рама обезбеди еден милион кинески вакцини преку турски дистрибутер

Слободен печат
Еден милион кинески вакцини против ковид-19 се обезбедени во договорот со турски дистрибутер, за време на престојот на албанскиот премиер Еди Рама на Турција. Според...
Вести Македонија Слајдер

ВМРО-ДПМНЕ „извади“ документи од Централен регистар на Хонг Конг: „Стабри Интернешнл“ е фантом-фирма за провизии при набавка на кинески вакцини

Слободен печат
Опозициската ВМРО-ДПМНЕ претпладнево одржа прес-конференција чиј домаќин беше пратеникот Миле Лефков и на која беа извадени материјали од Централниот регистар на Хонг Конг. Документите, како...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО | Ивановска: ДКСК собира податоци за случајот со кинеските вакцини

Слободен печат
На вчерашниот колегиум се договоривме пред да отвориме официјално предмет најнапред да собереме доволно информации поврзани околу медиумските најави дека се случиле такви работи (набавка...
Вести Македонија Слајдер

Набавката на вакцини од Кина под лупа на антикорупционерите

Михаило Донев
По објавата на италијанскиот весник „Ла верита“ дека Македонија сакала преку фантомска фирма да нарача вакцини од Кина, поради што и кинеските власти им го...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ: Сите сакаат од кинеските вакцини, но Србија не може да ги извезува

Слободен печат
Српскиот претседателот, Александар Вучиќ, денеска рече дека сите се заинтересирани за кинеската вакцина, но дека Србија не може да ги извезува. На прес конференцијата со...
Вести Македонија Слајдер

Кина ни го врати капарот за вакцините, властите уверуваат – наскоро ќе дојдат

Мирослава Бурнс
Во најкус можен рок, е одговорот на Министерството за здравство на прашањето кога ќе стигнат вакцините од кинескиот производител „Синофарм“, откако Македонија си ги зема...
Вести Македонија Слајдер

Заев за кинеските вакцини: Денови се во прашање кога ќе има утовар

По повод враќањето на авансот за порачаните вакцини од Кина, премиерот Зоран Заев нагласи дека се уште е неизвесна пратката со кинеските вакцини. -Не можеме...
Вести Свет Слајдер

Курц: Ќе се обидеме да создадеме капацитети за производство на руски и кинески вакцини

Слободен печат
Австрискиот канцелар Себастијан Курц смета дека Европската агенција за лекови (ЕМА) треба да ги провери и руските и кинеските вакцини и изјави дека самиот ќе...