Паника во Кина: Се шири бубонската чума, уште едно село ставено во карантин по смртен случај

Во кинеската провинција Монголија завладеала паника откако во второ село во тој дел на Кина е воведен карантин.

Во градот Бајанур почина маж заболен од бубонска чума на кој му откажале неколку органи. Трагата на неговите контакти води до неговото родно село, кое веднаш беше ставено во строг карантин, неколку недели откако веќе беше затворено едно село, пренесува британски Експрес.

– Местото каде престојувал починатиот е запечатено и се спроведува сеопфатна епидемиолошка истрага, соопштиле властите во Бајанур, предупредувајќи на „опасност од ширење чума и во тој град“.

Во четвртокот во соседниот град Баоутоу, кој е најголем во независната покраина Монголија почина уште едно лице од бубонска чума. Како што соопштиле тамошните власти, мажот починал од колапс на крвотокот при инфекција со бубонска чума, по што веднаш го затвориле селото Суџи Синку, каде починатиот прв пат дошол во допир со болезста.

Бубонската чума е многу заразна и често смртоносна болест, па оттаму и овие екстремни мерки.

Прочитајте и...  Германското разузнавање под надзор на нова комисија

Болеста е предизвикана од гриз на аразена болва која обично живее на телата на глодачи, како што се стаорците. Откако бувата ќе го гризне човекот, бактеријата стига до најблискиот лимфен чвор, каде се размножува, предизвикувајќи отоци.

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат