18.8 C
Скопје

Овој цвет морате да го имате во својата градина ова лето: Нема личност на која не и се допаѓа цвеќето Ноќно небо! (ФОТО)

Цвеќето кое освојува со својата убавина, совршено го краси секој двор или градина…

Најпопуларната билка за одгледување на балконите и во дворовите е петунијата. Овој цвет е многу лесен за одржување, добро поднесува топлина и цвета цело лето.

Досега веќе сме виделе петунии со виолетова боја, но овој вид е познат како Ноќно небо и едноставно е фантастичен.

Петуниите се едногодишни билки кои цветаат до првиот мраз. Петунијата наречена Ноќно небо обично цвета од првите жешки денови и трае до доцната есен.

Потребно е петунијата да ја засадите на место кое има најмалку 6 часа директна сончева светлина. Во спротивно може да се случи вашите петунии слабо да цветаат.

Петунијата добро поднесува суша. Сака да се залева, но земјиштето мора да биде добро дренирано, односно пропустливо. Полевајте ги секој ден во текот на летните денови.

Бидејќи им е потребна поголема енергија за да цветаат секојдневно, водете сметка да ги прихранувате со течно ѓубриво.

Редовно отстранувајте ги прецветаните цветови со цел петуниите да можат да се обновуваат и цветаат, но и убаво да изгледаат.

Поврзани вести

Славниот Хари Потер им ја продаде својата куќа на родителите: Скржавeц или малверзации со законот?

Слободен печат

Ова се симптомите на меланом, а на еден речиси никој не обрнува внимание!

Слободен Печат

Дневен хороскоп за 22 јуни: Сфатете дека радоста е во малите нешта

Слободен Печат

Прием во лудница

Слободен печат

На денешен ден – 22 јуни

Слободен Печат

ВИДЕО | Познатиот југословенски киоск К67 беше поставен на Тајмс сквер во Њујорк: Но, дали светот знае за неговата културолошка историја?

Слободен Печат

Остави Коментар