22 C
Скопје

Tag : небо

Вести Забава Магазин Свет Технологија

ВИДЕО | Неверојатни снимки од Канада: „Огнена топка“ го осветли ноќното небо и вчудоневиди илјадници луѓе

В.Т.
Заслепувачка сина светлина го продре мракот на темното небото во понеделникот во Канада. Метеорот, буквално како стрела го осветли небото околу 6:30 часот наутро, зачудувајќи...
Вести Свет Слајдер

Природен феномен: Небото над источна Франција обоено во жолто со песок од Сахара

Слободен печат
Песок од Сахара го обои небото над источна Франција во жолта боја. Феноменот е импресионирачки, но тој се случува редовно, наведе „Метео Франс“, јави дописникот...
Ви Препорачуваме Забава Магазин Магазин слајдер

Супермесечина и дожд од ѕвезди: небото во 2021 година е полно со спектакуларни настани!

Слободен печат
2021 година ќе биде одлична година за сите што го сакаат телескопот. А за оние кои сакаат астрални претстави, оваа година ќе има многу интересни...
Живот Забава Магазин Магазин слајдер

Милионите буквално му паднале од небо – Жежок камен вреден 1,5 милион евра му го пробил кровот и слетал во дневната

Слободен печат
На сиромашниот Џошуа од Индонезија милионите буквално му паднале од небо… Џошуа, кој во животот досега изработувал ковчези, многу се уплашил и изненадил кога едно...
Забава Магазин Магазин слајдер Семејство

Јубилејни 50 години – „Златно славејче“ ќе се одржи под ведро небо

Слободен печат
Најреномираниот фестивал на детска песна „Златно славејче“ годинава слави јубилеј, својот 50-ти роденден. В сабота, со почеток во 11 часот, на паркингот на Спортскиот центар...
Вести Економија

Албанија го отвора небото за сообраќај со Грција

Слободен печат
Албанското Министертво за инфраструктура и енергетика ги информираше своите граѓани дека од понеделник, 15 јуни ќе почнат редовните летови Тирана-Атина и Атина- Тирана. Одлуката на...
Вести Економија

Големо намалување на прелетите над македонското небо

Слободен печат
Европската организација за безбедност на воздушната навигација Еуроконтрол, соопшти дека во неделата над македонското небо имало само 38 прелети што во споредба со 2019 година е...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Овој цвет морате да го имате во својата градина ова лето: Нема личност на која не и се допаѓа цвеќето Ноќно небо! (ФОТО)

Слободен печат
Цвеќето кое освојува со својата убавина, совршено го краси секој двор или градина… Најпопуларната билка за одгледување на балконите и во дворовите е петунијата. Овој...
Вести Македонија Слајдер

Спектакуларна снимка од сателитското соѕвездие вчера над Македонија (ВИДЕО)

Слободен печат.
Откако деновиве се појавија многу објави од луѓе кои живеат на територијата на Македонија и ширум светот, дека над небото лета некаков неиндетифиукван летечки објект,...
Забава Магазин Регион

Во Словенија пронајдени остатоци од метеор што експлодирал во двор во Хрватска (ФОТО)

Слободен печат
Во словенечкото село Пречна кај Ново Место се пронајдени остатоци од метеорот што експлодираше пред десетина дена над Хрватска и Словенија. Деловите од метеорот ги...